67 17 november 1809 de eigendom van het gedeelte grond van de Kleine Houtweg gelegen tussen de tuin van Welgelegen en de daar tegenover liggende, mede aan hem toebehorende tuinen aan de oostzijde van de Kleine Houtweg. Een ongestoorde communicatie tussen het Paviljoen Wel- gelegn en de tuinen aan het Spaarne was verkregen door de bouw van een houten luchtbrug of „overloop" over de Kleine Houtweg. Aan beide zijden was de toegang tot deze lucht brug gevormd door een oplopende verhoging van het er voor liggende terrein. In de Paviljoenstuin is de plaats van deze ophoging, vlak naast het nog bestaande inrijhek van de voor malige Zuider Krommelaan, thans nog duidelijk te herkennen zij het dan ook, dat deze ophoging door latere egalisatie en het wegnemen van een daaronder aanwezige ijskelder be langrijk lager is geworden. Op 13 mei 1810, kort voor zijn vertrek uit ons land, gaf Lodewijk Napoleon ook aan de tuinen aan het Spaarne nog een belangrijke uitbreiding door de aankoop voor de som van ƒ27.600,van de ten zuiden aan deze eigendommen gren zende, op de Kamperlaan uitkomende buitenplaats „Vlied- zorg", die slechts door een sloot gescheiden was van de in 1807 door Hope gekochte buitenplaats „Zorgvliet". Op 1 juli 1810 tekende Lodewijk Napoleon op het Paviljoen Welgelegen de akte waarbij hij afstand deed van de regering. 9 juli 1810 werd Holland bij Frankrijk ingelijfd en bij decreet van 10 oktober 1811 verklaarde Napoleon het Paviljoen Welgelegen te behoren tot de domeinen van de Franse Kroon. Bij de herwinning onzer onafhankelijkheid werd het Paviljoen met zijn uitgestrekte oppervlakte aan tuinen eigen dom van de Staat der Nederlanden als achtergelaten bezit ting der overwonnenen. Het Paviljoen, dat tijdens de inlijving bij Frankrijk onbewoond was gebleven, werd bij Souvereitr besluit van 14 juni 1814 opgedragen aan de Prinses Douairière van Oranje Nassau, Prinses Frederika Sophia Wilhelmina, sedert 1806 weduwe van Stadhouder Willem V, om levens lang door Haar in vruchtgebruik te worden bezeten.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 69