70 patersveld bleef nog tot ver in de tweede helft der 19de eeuw behouden. De in 1636 op de noordpunt van het veld dicht bij het Plein aangelegde begraafplaats, het Zuiderkerkhof, werd in 1832 gesloten en in 1859 werd de grond er van voor bloemisterij in gebruik genomen. In 1873 werd het Hazepatersveld door de gemeente Haar lem aangekocht met het doel hierop een fraai park aan te leggen, geschikt ter bebouwing met aanzienlijke villa's of woonhuizen. De aanleg van het park, het Florapark, kwam in 1881 tot stand. Omstreeks deze tijd is ook de op de driehoek Dreef-Wagenweg-Florapark staande bebouwing verrezen. De Dreef, in de 17de eeuw „Gangpat door den Hout" geheten en tot ver in de 18de eeuw nog voor rijverkeer, dat over de „Wagenweg" ging, gesloten, is door de aanleg in 1857 van een grindweg door de Hout (de tegenwoordige Fonteinlaan en Zuiderhoutlaan) onderdeel geworden van een meer directe verbinding met Heemstede. De tuinen aan de oostzijde van de Kleine Houtweg, die in 1829 in het bezit kwamen van W. M. van der Aa, werden door deze, met uitzondering van Vliedzorg, in maart 1834 verkocht aan Francona Antoinetta Conradina Pauw, weduwe van Hendrik Jacob Koenen. Zij verenigde deze tuinen met de tussen de Rustenburger- en Twijnderslaan gelegen gronden van de in 1827 door haar gekochte buitenplaats Buitenrust, welk bezit ontstaan was door de samenvoeging in voorgaande jaren van de vier naast elkaar aan het Spaarne gelegen bui tenplaatsen „Lustenburg", „Rustenburg", „Gaarne Rust" en „Buitenrust". Mr. H. J. Koenen, een bekend historicus en letterkundige, die na het overlijden van zijn moeder eigenaar werd van de buitenplaats Buitenrust, heeft dit bezit in de tweede helft der 19de eeuw nog uitgebreid met de eraan grenzende buiten plaats Vliedzorg en enkele belendende kleinere percelen. Langs het Spaarne strekte zijn bezit zich nu uit van de Rus tenburger- tot de Kamperlaan. In een in 1839 gedane poging, zijn bezit uit te breiden met het Paviljoen Welgelegen, is hij echter niet geslaagd. Mr. Koenen, die gedurende vele jaren

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 72