71 lid was van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van de Raad der gemeente Amsterdam, heeft Buitenrust in 1874 nagelaten aan zijn dochter mej. A. A. A. C. Koenen. Nadat de gemeenteraad van Haarlem bij besluit van 4 december 1912 voor de gronden gelegen tussen de Kleine Houtweg, de zuidgrens der gemeente, het zuider Buiten- spaarne, de Rustenburgerlaan en de Badhuisstraat een plan van uitbreiding had vastgesteld, hebben de erfgenamen van mej. A. A. A. C. Koenen in het najaar van 1918 Buitenrust en de daartoe behorende gronden, met uitzondering van Vlied- zorg, aan de gemeente in koop aangeboden voor de som van ƒ225.000,Op 18 december 1918 besloot de Raad der ge meente Haarlem de aangeboden percelen, gelegen aan Kleine Houtweg, Twijnderslaan, Rustenburgerlaan en Zuider Bui- tenspaarne, in koop te aanvaarden. Het vroegere bezit van Hope, dat in 1810 zijn grootste uitgestrektheid had, is door de afstoting van gronden in de jaren 18291832 ingekrompen tot de omvang die het om streeks 1785 had en zoals wij dat thans nog kennen. Wel heeft de familie Koenen, hiertoe min of meer tredende in de voetsporen van Hope, getracht dit bezit, gezien de poging van 1839, weer in de oorspronkelijke samenstelling op te bouwen, doch is hierin slechts ten dele geslaagd. Het Paviljoen Welgelegen is, zij het dan ook met een tuin van meer bescheiden omvang, gespaard gebleven en heeft uiteindelijk een waardige bestemming gevonden als Pro vinciehuis van Noord-Holland. Van het uitgestrekte bezit van de familie Koenen, dat geheel versnipperd werd voor straataanleg en woningbouw, is thans echter weinig meer dan de herinnering overgebleven. Van de vroeger tussen Rustenburgerlaan en Kamperlaan naast elkaar aan het Spaarne gelegen buitenplaatsen Lustenburg, Rustenburg, Gaarne Rust, Buitenrust, Spaarnlust, Buiten zorg, Zorgvliet en Vliedzorg, waaruit het bezit van Koenen werd opgebouwd, is het in 1957 gerestaureerde buiten Vlied zorg, thans beter bekend als het „Klein Paviljoen het enige gedenkwaardige monument dat er van is overgebleven.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 73