76 Ambrosius kreeg deze wens op zijn slofjes vervuld: in 1888 verkreeg hij hiervoor de toestemming van mgr. Bottemanne en van de Haarlemse burgemeester mr. E. A. Jordens. Voorts slaagde hij er in, de zgn. Kneipp-kuur met succes toe te passen in Sint Nicolaas. Het aantal broeders was inmiddels uitgebreid. Voor de verpleging in Sint Nicolaas zorgden vijf broeders, die con tractueel door de regenten werden gehonoreerd. Zeven andere broeders, die „in de wijk" buiten het gesticht verpleging presteerden, leefden en werkten voor eigen rekening. De regenten stonden de broeders niet toe, om wijk-pa- tienten naar St. Nicolaas over te brengen en aldaar te ver plegen. Hierdoor ontstond enige wrijving tussen broeders en regenten. Een en ander werd oorzaak, dat bij br. Ambrosius het ideaal rijpte: een eigen groot ziekenhuis in Haarlem, onder leiding en controle van de broeders van St. Joannes de Deo Om hiertoe te komen meende de voortvarende Ambrosius niet beter te kunnen doen dan te beginnen met het kopen van het St. Nicolaasgesticht. Dank zij een obligatielening kon de koop gesloten worden op 3 april 1890. Het tempo van Ambrosius' plannenmakerij was moeilijk bij te houden; op gevaar af zich aan zijn activiteiten te ver slikken, wist hij toch resultaten te bereiken, voor wier ver wezenlijking hij wel enige versnellingen moest overslaan: aan treuzelen had hij nu eenmaal een broertje dood! Voor de toekomstige bouw van een groot ziekenhuis in Haarlem viel zijn scherp oog op een terrein nabij de Schoter singel (kadestraal sectie A, nummer 1259), groot één hectare en tien centiaren. De progressieve broeder kwam, zag en overwon! Reeds op 10 januari 1891 ging de eigendom over aan de „Vereniging der Broeders van Barmhartigheid van St. Joannes de Deo, gevestigd te 's-Hertogenbosch". Vijf De Kneipp-kuur genoemd naar Sebastiaan Kneipp, pastoor in Wöris- hofen (18211897) is een voorloper van de huidige hydrotherapie, die veel vuldig wordt toegepast in de, aan een ziekenhuis verbonden rheuma-afdeling.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 78