77 dagen later zond br. Ambrosius een schrijven (met situatie plan) naar de Haarlemse gemeenteraad, waarin hij de aankoop van het terrein mededeelde, hetwelk, zoals hij schreef: „is gelegen aan de Maerten van Heemskerkstraat, strekkende tot de Jean de Brayestraat bij de Schotersingel te Haarlem ten behoeve van vermelde vereniging volgens bijgaand situatie plan (met het voornemen) een Liefdesgesticht te bouwen ten doel hebbende de verzorging van bejaarde personen en de verpleging van zieken zonder verschil van Godsdienst". De bouw-broeder kon aan de gang gaan! Hij liet er geen gras over groeienPlannen en tekeningen voor het ziekenhuis én pension kwamen van het bureau van de Amsterdamse architect Blanke, een leerling van „de grote Cuypers". De ontembare overste zette vaart achter zijn werk. Naar middel eeuwse trant schakelde hij zijn medebroeders in bij de bouw. Driemaal per week verliet hij, vóór dag en dauw, des morgens half vier met zijn socii het St. Nicolaasgesticht, om de bouw vakkers een handje te gaan helpen. Het clericaal gezelschap klauterde op de steigers en bewerkte de groeiende tuin. Door deze zelfwerkzaamheid verwierven de broeders een grote populariteit onder de Haarlemse bevolking; algemeen werden de religieuze bouwers geprezen, daar zij de handen uit de mouwen wisten te steken. In juli 1891 werd de eerste steen gelegd en op nieuwjaars dag 1892 kon het nog niet voltooide huis betrokken worden. De plechtige inwijding van huis en kapel geschiedde door mgr. Bottemanne op 28 juli van hetzelfde jaar. De be volking van St. Nicolaas was inmiddels naar de M. van Heemskerkstraat verhuisd. Ofschoon de populariteit der broeders een flinke weerklank wekte in de beurzen van vele goedgeefse Haarlemmers, had de nieuwbouw toch zoveel geld opgeslokt, dat de financiële toestand grote zorgen baarde voor br. Ambrosius. Op alle mogelijke en onmogelijke manieren trachtte hij de bodem van zijn schatkist geplaveid te houden en het huis rendabel te maken. Hij slaagde er in, op 25 februari 1892 het St. Nicolaas-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 79