78 geticht te verkopen. Voorts verschafte hij het nieuwe huis een overbevolking aan ouden van dagen, gebrekkigen en zieken, terwijl hij middels prachtige baden op meer uitgebreide schaal (dan voorheen in St. Nicolaas) zijn geliefde Kneipp- kuur toepaste. De pensionnairs „kochten zich in" voor het leven; hierdoor verkreeg Ambrosius weliswaar een tijdelijke herademing in zijn bijna bodemloze financiering, doch zijn opvolgers ontdekten later met gerechtvaardigde spijt, dat de ingekochte pensionnairs uitermate gezonde eters waren, over een bijzonder taaie constitutie beschikten en voorlopig er niet aan dachten, om over te stappen naar de eeuwige zaligheid. In 1892 heerste in Europa de gevreesde cholera. Van ge meentewege werden ook in Haarlem voorzorgsmaatregelen genomen. De zakelijke br. Ambrosius was er als de kippen bij, om aan de gemeente voor te stellen, op haar kosten, in zijn tuin een tijdelijke barak te bouwen. Voor de verpleging van eventueel binnen te brengen choleralijders stelde hij zijn broeders beschikbaar. (Natuurlijk zouden de verplegende broeders geisoleerd blijven van de bewoners van het huis.) Zo nodig was hij bereid gastvrijheid te verlenen aan lijderes sen, waarvoor de gemeente dan verpleegsters diende beschik baar te stellen. (Ofschoon hoogstwaarschijnlijk nimmer lijderessen toen ter verpleging zijn opgenomen, schuilt toch in de mógelijkheid tot opname een embryo van de introductie van vrouwelijke patiënten in de Deo in 1958). Met de inrichting van een operatiekamer kwam br. Ambrosius klaar in mei 1894. Hij vond een chirurg in de persoon van dr. de Wildt, die als vaste geneesheer aan St. Jan de Deo verbonden kwam. Voorts ging hij zijn ietwat rommelige huisbevolking schiften en besloot voortaan in zijn huis op te nemen: interne zieken, ziekelijke personen, bejaarde heren en jongelui, ondergebracht volgens een drie klassen systeem. Broeder Ambrosius werd in 1895 opgevolgd door br. Raymond. Reeds in het volgend jaar kocht deze, op 13 april, een vrijkomend terrein, grenzend aan de tuin van St. Jan de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 80