80 overeenkomst inzake de stadspatiënten verlengde hij opnieuw, maar nu onder de gunstiger clausule, dat de patiënten voor taan rechtstreeks in de Deo konden worden opgenomen en niet meer als er voor hen geen plaats was in het St. Elisa- bethsgasthuis. Inmiddels (1907) was dr. Steffelaar als chirurg in St. Jan de Deo opgetreden en doceerde de broeders in vakken, die in de verpleging te pas kwamen. Bij het uitbreken van de le wereldoorlog werden alle duitse, in Haarlem ver blijvende broeders naar Duitsland teruggeroepen, om inge zet te kunnen worden in de lazaretten. Ook de toenmalige overste Stephanus trof in de Maerten van Heemskerkstraat maatregelen voor geval van oorlog. Zijn opvolger, br. Martinus, stelde zijn huis disponibel voor zieke engelse en duitse geinterneerden. Slechts enkele geïnterneerden behoel- den opgenomen te worden. Onder het bewind van overste Lucius (1922) klom het aantal broeders tot 24. In november 1922 kwam een regeling tot stand voor de eventuele verple ging van interne ziekten bij militairen. (Totdusver waren enkele chirurgische „gevallen" opgenomen.) Een gloriedag was 13 juni 1923, toen het ziekenhuis St. Jan de Deo°door de geneeskundige Hoofdinspectie van de Volks gezondheid erkend werd als „Algemeen Ziekenhuis (Op 14 januari 1925 volgde de erkenning door dezelfde Hoofd inspectie als „Opleidings-ziekenhuis".) Onder br. Vic- torianus (1928) introduceerde St. Jan de Deo het instituut van „inwonend" arts: als eerste trad op dr. Aubel. De, in middels voor de derde maal tot overste benoemde br. Ste phanus vierde op 2 mei 1936 zijn gouden Congregatie jubileum. Bij deze gelegenheid ontving hij het ridderschap in de orde van Oranje Nassau. Op 14 april 1937 herdachten de broeders op luisterrijke wijze het feit, dat zij 50 jaren ge leden hun zegenrijke arbeid in Haarlem waren begonnen. Zijn opvolger, br. Sulpicius, heeft de eerste moeilijke jaren van de 2e wereldoorlog meegemaakt. Reeds kort vóór het uitbreken van de oorlog was in St. Jan de Deo de scheiding tussen ziekenhuis en pension merkbaar; meer en meer bedden werden voor de patiënten gereserveerd,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 82