81 de pensionnairs werden langzamerhand teruggedrongen; nieuwe pensionnairs konden niet meer worden opgenomen. Het aantal specialisten vermeerderde en belangrijke uit breidingen werden gegeven aan de medische en technische accomodatie van het ziekenhuis. Op 10 mei 1940 was de Deo (evenals andere inrichtingen in het evacuatiegebied-Holland) als Hoofd-Ziekenhuis aan gewezen. De medische staf hield de leiding voor het haar toe gewezen rayon. Het ontworpen „ziekenhuis in oorlogstijd", werd door het eigen personeel vlug gerealiseerd: afschermen van het licht, gereedmaken van uniforme draagbrancards en een glijbaan voor het snel en veilig redden van zieken uit de hoger gelegen étages, het vervaardigen van reserve-stel lages voor fracturen enz. De ligging van het Deo-complex was zeer ongunstig in verband met de loerende bommendreigingop vijf minuten afstand lag het station met kruispunten van de spoorwegen. Voorts bevond zich in de onmiddellijke nabijheid de (Rip- perda) kazerne van de motorbrigade. Tenslotte gold ook voor St. Jan de Deo de bange vraag, of de duitsers de stelling IJmuiden inderdaad tot het uiterste zouden verdedigen. Uit Santpoort geevacueerde religieuze zusters vonden in de Deo onderdak. In 1943 werd br. Sulpicius opgevolgd door br. Alexius, die o.m. op Sinterklaasdag-1944 de gevolgen van de duitse razzia op mannen (tot 40 jaren) voor vele Haar lemmers hielp verzachten. Een hondertal onderduikers ver stopte br. Alexius tussen de gewelven van de kapel, waar reeds ontelbare lotgenoten veiligheid hadden gevonden. Op zekere dag kwamen de duitsers in het ziekenhuis „personeel opeisen"; zij kregen ten antwoord: „hier zijn alléén religieuzen!" Onder bedreiging, dat huiszoeking zou gedaan worden als de religieuzen niet binnen een uur vrij stelling hadden gevraagd, trokken vier en twintig, demon stratief in het wit geklede broeders in gesloten formatie naar het station. Met een vrijstelling op zak keerden allen naar hun ziekenhuis terug. De waakzaamheid der broeders was zo nauwgezet geor-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 83