DE HAARLEMSE SCHUTTERSSTUKKEN VIII. Maaltijd van officieren van de Cluveniersdoelen Cornells Engelsz1618). Het thans te bespreken schuttersstuk 1 (cat. Frans Hals museum no. 87) 2 is geschilderd door Cornells Engelsz., vader van Johannes Cornelisz. Verspronck en leerling zowel van Carel van Mander als van Cornells Cornelisz. van Haarlem. Op de stoel links is het gesigneerd: C. E. fecian. 1618. In het linker glas in loodraam ontwaart men op de foto is het niet te zien het wapen van Haarlem; op het rechterraam zijn de gekruiste kolven, het embleem van de Cluveniers doelen, afgebeeld. Het Schilderij geeft een schuttersmaaltijd weer. Links staat met een baldakijn als achtergrond een met een oranje sjerp getooide officier die het glas omhoog heft en rond de tafel zijn zes officieren gezeten, allen getooid met rood-wit-oranje sjerpen. Eén vaandrig staat midden achter de tafel, de beide andere zijn ter rechterzijde opgesteld. Op de achtergrond vertoont de doelenknecht het kunststukje om uit de omhoog geheven schenkkan een glas, dat hij lager en op een afstand in de andere hand houdt, vol te schenken. Het embleem van de Cluveniers en de datering 1618 maakt duidelijk dat wij hier de in 1618 „afgaande" officieren van de Cluveniersdoelen voor ons zien. De oude beschrijvingen van de schuttersstukken, n.l. de in 1692 op last van burgemeesteren opgestelde rapporten, waarin de namen van de officieren op de schuttersstukken „voor de posteriteyt" werden vastgelegd, laten ons volkomen in de steek. Daarin staat slechts vermeld: „Nog hangt daer een stuk met de pourtretten van de Heeren van de Krijgsraat van de Cluveniersdoelen geschildert 1618". Men heeft dus in 1692 reeds niet meer geweten wie op het stuk voorkwamen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 91