90 en ook in de sedertdien verlopen eeuwen is dit probleem niet tot een oplossing gebracht. Wanneer wij het Naamregister van de Heeren van de Re geering der Stad Haarlem (1733) raadplegen, dan blijkt dat in de periode 16151618 in de Cluveniersdoelen zitting hadden: Kolonel: Johan de Waal. Provoostvacature. KapiteinsLaurens van Grol. Jan van Schoterbosch. Cornelis Gerritsz. Quakel. Luitenants: Gillis Claesz. de Wildt. Cornelis Ysbrandsz. Albert van der Meyde. Wij zoeken nu eerst de kolonel op. Deze is als enige steeds getooid met een oranje sjerp en hij blijkt te zijn de staande figuur links. De ervaring, opgedaan bij de identificatie van vroeger besproken schutterstukken, heeft ons geleerd dat om hem geschaard moeten zijn de drie kapiteins. Dat zijn dus de figuur geheel links in de leunstoel en de beide volgende officieren resp. vóór en achter de tafel. De drie overige officieren, te beginnen met de man die ,,'t hoen ontgint", zijn de drie luitenants. De belangrijkste kapitein zit ter rechterzijde van de kolonel. Meestal zal dit de oudste kapitein in anciënniteit zijn, doch ik wees er reeds vroeger op, dat de positie van vroedschapslid zozeer in aanzien stond dat hierdoor in dezelfde rang het vroedschapslid voorgaat. Een jongere kapitein, lid van de vroedschap, wordt dus hoger geplaatst dan de oudste kapitein, die geen deel van de stadsregering uitmaakt. Van de drie kapiteins wasjan van Schoterbosch de enige, die voordat dit schuttersstuk tot stand kwam, in de vroed schap was opgenomen. Ongetwijfeld is hij dus de figuur, die geheel links in de leunstoel is gezeten. Ter linkerzijde van de kolonel mogen wij de oudste kapitein Laurens van Grol verwachten. Zijn portret is ons van elders niet bekend. Ik moge echter in herinnering brengen, dat in één der oude

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 92