93 Van de beide andere vaandrigs, die ter rechterzijde zijn afgebeeld, moet één Johan van der Meyde zijn, de omstreeks acht jaar jongere broeder van de luitenant Aelbert van der Meyde. Wanneer men nu de gelaatstrekken vergelijkt, dan valt de keus op de achterste van deze beide vaandrigs, die bovendien in tegenstelling tot de voorste de indruk maakt jonger te zijn dan de zittende Aelbert van der Meyde. De voorste vaandrig ter rechterzijde is dan Claes Huygensz. Gael. Ondanks een grondig onderzoek, dat de Heer M. Thierry de Bye Dolleman zo vriendelijk was in te stellen, is niet duide lijk geworden wie de op het stuk afgebeelde doelenknecht is. Het lijkt niettemin van belang om in het kort vast te leggen wat aan het licht is gekomen over de functionarissen, die door de overheid belast waren met de materiële zorg voor de schutterij 4. De St. Joris- en Cluveniersdoelen zijn, nadat de eerstge noemde corporatie bij de stadsbrand van 1576 haar gebouw aan de Ramen had verloren, tijdelijk samengevoegd tot een gecombineerde schutterij, die bijeenkwam in het thans nog bestaande gebouw in de Gasthuisstraat, van oudsher de oefen plaats van de Cluveniers. Ook de bezittingen waren bijeen gebracht, want er treedt omstreeks deze tijd een ontvanger der inkomsten en pachten der schutterij op, die nadat de St. Jorisschutters in 1593 het vroegere St. Michielsklooster bij de Grote Houtpoort (thans Proveniershuis) hadden ver kregen, aan ieder van beide corporaties jaarlijks de helft der gezamenlijke inkomsten uitkeert. Na het overlijden van deze functionaris, Pieter Cornelisz. Ban, in 1600 is dit geldelijk beheer blijkbaar overgedragen aan de doelenknecht, later ook aangeduid als kastelein of als doelmeester, van de St. Joris- doelen, zijnde de oudste van de beide corporaties. Bij de St. Jorisdoelen is sedert 1593 als doelenknecht van 1600 af ook optredend als ontvanger in dienst Hendrick Lambertsz., die na zijn overlijden in 1624 in beide functie's wordt opgevolgd door zijn schoonzoon Arent Jacobsz. Koets, f maart 1635.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1962 | | pagina 95