98 boeken aan den volke te vertonen en droegen zo'n hele stapel soms open en bloot in de hand op de hoogte van de borst tegen ons aangedrukt op de manier zoals een moeder een baby op de arm torst. Sommige jongens bonden de boeken met een riempje samen. Helemaal zo populair als tegenwoordig was de H.B.S. in die tijd nog niet, het was tot op zekere hoogte een school niet alleen van middelbaar wetenschappelijke, maar ook van een bepaalde maatschappelijke „standing" in een wereld waarin de standen en standsverschillen ook nog wel, veel meer dan thans, wezenlijke begrippen waren. In de periode dat ik met de school kennis maakte, was alles er nog ongewijzigd negentiende-eeuws. In 1904 bestond de school veertig jaar, in dat jaar was Dr. Brongersma 25 jaar directeur en ik herinner me dat er festiviteiten waren. Er was in het toenmalige „Brongebouw" een opvoering van een klucht „Frans Hals", jeugdwerk van de Haarlemse „tachtiger" uit de literaire wereld Frederik van Eeden, door de toen kort geleden opgerichte leerlingenvereniging H.H.B.S.V. De ten dele besnorde oudere leerlingen die daarin optraden kwamen me voor als ongenaakbare oude en gewichtige studenten. Trouwens er was ook nooit sprake van dat een van hen zich ooit zou verwaardigen in het schoolgebouw met een knaapje uit de lagere klassen te praten, zelfs niet, ik weet dat uit er varing, als het zijn eigen broer was. Het leeftijdsverschil was daarvoor ook dikwijls te groot, ik herinner me het geval van een officier uit ons leger die, getrouwd zijnde, met vervaarlijke snor en al, in onze H.B.S. de paar laatste klassen meeliep om eindexamen te doen. Hij wilde van carrière veranderen en voor arts gaan studeren. In leeftijd paste hij bij niemand van ons en voor schooltijd stond hij altijd in z'n eentje te wachten. Hij is later nog vele jaren in Haarlem als hartspecialist werk zaam geweest. Het is niet aan te nemen dat Thorbecke's H.B.S. bedoelde te zijn een school voor hogere burgers, maar z.g. „hoger onderwijs" werd er ook weer niet gegeven. Het epitheton „hoger" was vanouds weggelegd voor het gymnasium, waar-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 100