- 104 die oude lokalen hinderde hem bijna zichtbaar. Hij was dan ook de man van de open ramen, en, als het kon nog een open lokaaldeur op de koop toe. Dat gaf natuurlijk wel eens tocht en als een van de jongetjes daar last van had, zei hij, op de korte, afgemeten manier hem eigen: „Tocht is frisse lucht, frisse lucht is gezond dus tocht is gezond". Daarmee moest je het dan maar doen. Hij zat maar zelden aan het tafeltje op het „schavotje". Meestal liep hij, al docerende, in de klas rond, met kleine pasjes, zijn colbertje netjes gesloten. Het zag er uit of hij het boeltje te vies vond om aan te raken en dat had uiteraard iets ongezelligs. Een echte gezellige leraar was hij misschien ook niet en hij gaf de indruk alsof hij na afloop maar weer blij was als hij het jeugdige gezelschap weer kon verlaten, hoe ordelijk de klas bij hem ook altijd was. Hij was een leraar van wie men niet eens kon zeggen dat hij orde kon „houden", er was een voudig orde, dat was de natuurlijkste zaak van de wereld. Er vielen bij hem ook praktisch nooit z.g straffen of wegsturingen, daarvoor boeide hij zijn jeugdig gehoor toch altijd te veel. Een knaapje dat in een eerste ochtenduur de laatste hand legde aan zijn toilet en dat eindelijk, na uitvoerige reiniging van de verschillende holten en gaten in zijn schedel-anatomie, aangeland was aan de behandeling van het rouwvertoon van zijn nagels, voegde hij, langs hem lopend, zacht maar duidelijk gearticuleerd toe: „Jongetje, jongetje, is de grote schoonmaak haast voorbij?" Zo'n bitsigheid werkte als een toverwoord. Er was geen leraar die ik veelvuldiger dan Nolst Trenité gezien heb als bezoeker van de gezellige speelavonden van de leerlingenvereniging, de H.H.B.S.V. Hij was daar trouwens niet alleen maar een bezoeker, maar ook als vrijwel de enige leraar speelde hij met ons mee. In dergelijke verenigingen wordt natuurlijk nogal veel voorgelezen, voorgedragen en toneelgespeeld en bij dat soort van dingen vonden wij in hem altijd een enthousiast, en blijkbaar van nature een ter zake kundig medewerker. Zoals reeds gezegd, was hij in die jaren nog niet de auteur van later. Hij heeft als het ware in dat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 106