105 milieu van laag-niveau-aankomende-dilettanten zijn krachten als schrijver beproefd in zijn parodistisch schoolstuk „Het nieuwe Systeem" dat ook in de Haarlemse schouwburg door leerlingen is opgevoerd. Later is daarop gevolgd een bewer king van Shakespeare's Storm die eveneens in diezelfde schouwburg door soortgelijke krachten voor het voetlicht is gebracht. Dat min of meer parodistisch bewerken zat hem in het bloed, als schrijver heeft hij later nog vele van zulke mm of meer komische herscheppingen gemaakt. Hij had een duidelijke zin voor geestigheid en hogere soorten van humor. Op de H.H.B.S.V.-avonden was Nolst Trenité een totaal andere man dan in de schoolklas. Dan bemerkten wij dat hij ook lachen, echt spontaan lachen kon. In dat samenzijn met hem ontdekten wij ook dat hij zeer bijzonder muzikaal was. Hij moedigde onze muziekbeoefening op die avonden aan en besprak onze prestaties met ons. In zijn toneelwerk werden door hem ook zangnummers ingelast. Zelf speelde hij zo goed piano als men dat met negen vingers kan doen. Hij miste namelijk een van zijn duimen waardoor dus een van zijn handen van duimverplaatsingstechniek verstoken was. Dat hij zich buiten de schooluren zo bijzonder met ons kon bezig houden, werd uiteraard sterk begunstigd door het feit dat hij verstokt vrijgezel was. Het is misschien daaraan wel toe te schrijven dat ook zijn huis dikwijls voor ons openstond en ik ben enige malen b.v. op Zaterdagavonden tesamen met andere scholieren zijn gast geweest in zijn gezellige boven woning op de Oude Gracht No 31 dicht bij de Jacobijnestraat en dicht bij de oude H.B.S. in die straat. Wij hadden dan openhartige discussies over onderwerpen die met de school geen enkel verband hielden. Ook in die ontvangsten gaf hij altijd blijk ons te willen behandelen als volwassenen. Te schrijven over hem als auteur en dichter ligt buiten het bestek van dit schoolverhaal. Hij is dat schrijverswerk tijdens zijn actief leraarschap begonnen en heeft het na zijn pensio nering tot zijn laatste snik, kort na wereldoorlog II voortgezet. Zijn bundel Ruizerijmen zal door de latere historicus nog wel eens te baat genomen worden als een bron van gegevens

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 107