108 Uiterlijk misschien nog wel het meeste, omdat zijn directe opvolger, Ir. Van Mourik Broekman innerlijk toch veel ge lijkenis met hem vertoonde. Dr. Brongersma zag de H.B.S. (zonder A of B, er was in die tijd maar een soort, de wiskunde H.B.S.) die als vóór-academische school alleen maar voor z.g. exacte wetenschappen (voornamelijk Delft) opleidde, als een uiterst aanzienlijk, hoogst eerbiedwaardig leerinstituut. Dat moet wel zo geweest zijn omdat anders de exclusieve zwart-wit uitvoering van zijn kleding, niet een beetje afge trapt armoedig zoals een enkele van de voor-mijn-tijdse leraren dat nog wel eens konden vertonen, maar onberispelijk en voornaam, met zwarte geklede jas en zwarte das op hard en steil wit boordje alsmede hoge zijden hoed, niet te verklaren zouden zijn geweest. Dat die hoge hoed in de school dienst deed als prestige- versterker moge blijken uit het feit dat onze onvolprezen „baas" ook z.g. kaasbolletjes bezat en droeg, echter alleen buiten de school op wandelingen in de stad of buiten. Dr. Brongersma heerste in zijn schooldomein met patriar chale waardigheid, hij leek veel meer baas dan tegenwoordige directeuren, bedisselde meer en reprimandeerde leraren zowel als leerlingen als dat zo te pas kwam. De meer dan middelmatig lange grijsaard met zilverwit, slechts in geringe mate gedund hoofdhaar en dito fraai beknipte snor, licht voorover gebogen, was voor ons knaapjes, de verpersoon lijking van het respect inboezemend gezag. De „baas", zeiden wij, onder elkaar over hem pratend. Hij was de typische baas van de oude wiskunde-H.B.S., een vrijwel loutere wiskunde-man die begon met ons te ver tellen dat men zich vraagstukken als 2 X 2 is 4 nog in de verbeelding als juist kon voorstellen en dat je daaruit verder de hele wiskunde door nadenken en cijferen min of meer zelf kon opbouwen en afleiden. Er wordt wel eens de indruk gewekt alsof de directeur van een middelbare school het bestuur voert over alles wat met die school samenhangt met uitzondering van het corps van leraren. Een bijzondere uitlegging van het wettelijke principe

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 110