115 dagen - verwoed fietsrijder hetgeen viel af te leiden uit de steevaste gewoonte uitzondering onder de leraren iedere ochtend en middag zich op de fiets tussen de school en zijn woning aan de Leidsevaart (de tekenleraar Herman J. de Vries was daar zijn buurman) te bewegen. Als fietsrijder stamde hij voor ons jongens, kennelijk uit de begintijd van dat vehikel (omstreeks 1890), hij stapte namelijk nog op en af via de z.g. „step" aan de achteras en als de tocht huiswaarts ging beginnen, hipte de geleerde doctor zo de halve Jacobijnestraat door tot hij in het zadel durfde te gaan zitten. Zo iets vonden wij in onze tijd al ouderwets en we lachten er maar wat om. Misschien was Calkoen wel wat te schoolmeesterachtig voor een leraar, men kan nu nog oud-leerlingen ontmoeten die van dat vak en als er één vak op school is waarvan „iets te maken" is, dan is het toch wel dat zich alleen nog maar de nachtmerrie herinneren van rijtjes als: gelobd, gezaagd, getand enz. Het leraar-corps telde verder vrijwel geen school meesters, van die leraarfiguren bij wie de aantrekkelijkheid van de leerstof verstikt lijkt te worden onder niet helemaal vermijdbare systematiserende dreun-rijtjes en die het niet weten klaar te spelen uit die starre rijtjespoel het boeiende van de leerstof zó te laten opbloeien dat de discipelen naar meer verlangen en zonder inspanning een vak leren waarvoor op dat school-niveau eigenlijk ook niet zo erg „geleerd" moest behoeven te worden. Als Calkoen in die tijd een collega/schoolmeester heeft ge had, dan is dat wellicht de in rang boven hem staande onder directeur leraar Nederlands R. Zuidema geweest. R. 'uidema Zuidema had, o fatale speling van de natuur bij een taal leraar, een spraakgebrek, waardoor hij de letter r verkeerd en in combinatie met bepaalde medeklinkers helemaal niet uitsprak. Hij had het dus over de Drentse schaaphedders en de Nederlandse gammatica. Vooral dat laatste was niet zo geslaagd omdat hij in feite de titel van het taalboekje: Vele oefeningen en weinig grammatica, dat hij in samenwerking

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 117