118 dan kwam de linkerhand te voorschijn waarmee hij een soort op en neer gaande zaagbeweging door de lucht maakte met altijd hetzelfde zinnetje: Toe, toe allo, één op één!". In be paalde gevallen altijd hetzelfde doen en/of hetzelfde zeggen zijn op het gebied van de orde-bewaring in een klasse voor een leraar veelal fataal. De schavuiten onder de jongens hebben zo iets altijd direct in de gaten en verzetten hemel en aarde om het zover te krijgen dat het zich herhaalt. Er kan een soort wedderij om ontstaan die de klasse in onrust brengt en houdt. Zuidema gaf ook aardrijkskunde en daarbij, in het uit spreken van vreemde talen, kwam het spraakgebrek dikwijls nog duidelijker tot uiting. Zijn manier van lesgeven was niet vrij van een zekere schoolmeesterlijke stijl, maar vooral buiten de klasse in de waarneming van zijn taak als onder directeur, kwam dat sterker uit. In die functie zwaaide hij de scepter in de bibliotheek. In tegenstelling met een wellicht meer voor de hand liggende opvatting, was hij van mening dat jongelui die het in zijn lessen slecht in het Nederlands deden geen boeken uit de bibliotheek mochten hebben. Waagden deze snode knapen het zich 's Zaterdags na school tijd tussen de gegadigden te mengen dan schroomde biblio thecaris Zuidema niet hen ten aanhore van vele tientallen medescholieren onder verwijzing naar hun staat van dienst zonder boeken weg te sturen. Wie door de schoolgangen dwaalde en Zuidema daarbij ontmoette, kon er zeker van zijn dat hij zijn aanwezigheid ter plaatse nader moest verklaren. Wie daar onder de lesuren liep, trachtte meestal de „baas" te ontgaan, de botsing met de onderbaas maakte de situatie voor hen meestal niet beter. Al deze zaken hadden ongetwijfeld goede en minder goede kanten, een element van schoolmeesterachtigheid was er niet vreemd aan. Het gebeurde allemaal voor ons bestwil, daar aan was geen twijfel. Van maatschappelijke allure moet Zuidema een ietsje moderner geweest zijn dan Calkoen, hij droeg namelijk al colbert-pakken terwijl Calkoen nog patriarchale, van grijze

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 120