121 straat hadden, meen ik, altijd zulke, al of niet Indische „paying guests". Bij Euytel hoorde dat weer helemaal in het economische schema. Een dame uit die kringen heeft me later eens toevertrouwd dat er voor zo'n jongen toen 1000. 's jaars werd betaald en dat, wanneer men er op die manier een drietal had, daar ook weer ƒ1000.- van „overbleel Mis schien moest daarvoor dan af en toe ook wel enig school toezicht worden verstrekt. Als leerling kun je je natuurlijk gemakkelijk vergissen in de kijk die je meent te hebben op die leraren en ik geef mijn mening uit die dagen dan ook voor wat ze waard is. Maar ik verbeeldde me altijd dat Tuytel, misschien meer nog dan Zuidema, een echte liefhebber was van de literatuur waarin hij les gaf. Zijn praten erover was althans anders, met meer enthousiasme. Dat praten ging met een hees, ietwat droog stemgeluid, dat waarschijnlijk in combinatie met zijn uiter lijke verschijning, hem geholpen heeft aan de bijnaam „schar". Er waren overmoedige knapen die zover gingen dat ze in het gemeenschappelijk gepleegde taalboekje de auteurs aanduiding op de titelpagina hadden doorgehaald en ver vangen door: Schar en Taks, een driest waagstuk met het oog op onverwachte controle van de boekjes. Scholierendeugd en ondeugd Wat er aan ondeugendheid en nalatigheid op die oude H.B.S. werd bedreven, kwam praktisch altijd voor rekening van de jongens, dat blijkt overal uit dit verhaal. De meisjes waren veel braver en werkten ook plichtmatiger. Zij waren niet knapper, zeker niet in de exacte vakken, want zij sukkelden nogal erg met stereometrie, mechanica, chemie en vooral met beschrijvende meetkunde. De natuur zorgt altijd voor compensatie en in het schrijven van opstellen waren zij ons jongens, over het geheel genomen, de baas. Onze stukken waren, zo luidde het leraarsoordeel, meestal inhoudloos en goede stijl was als regel ver te zoeken. Wij wisten ook nooit, zoals we dat in ons eigen taaltje uit drukten, wat we in zo'n schoolopstel „bij elkaar moesten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 123