123 formeren of je „herrie bij hem kon schoppen". Toevallig had een der onzen dat al geprobeerd, tot zijn schade, want het had hem een tocht naar de baas gekost. Een staaltje van ouderwetse keuringsmethode van de vroegere schooljeugd. Dr. Van Moerkerken was zelf ook literator, boekenschrijven Ik ben vele jaren later nog wel eens bij hem thuis geweest in dat speciaal voor hem gebouwde huis in de Jordensstraat. Wie daar kwam kon nog wel eens verrassende ontmoetingen doen onder de tachtigers b.v., Lodewijk van Deyssel kwam daar wel en Mr. Frans Erens en ook buitenlanders, ik heb herinnering aan Emanuel de Bom om van kunstenaars uit wat toen de nieuwere tijd werd maar niet te spreken. Meer nog dan de oudere leraren, foeterde de estheticus Van Moerkerken tegen ons, jongens, over onze geringe prestaties in het „schrijven", vooral ook over het allerdroevigst feit dat we in onze opstellen niets wisten te „vertellen", onze stukken waren volkomen inhoudloos, zei hij. Ongeveer gelijktijdig met hem waren er nog een paar nieuwe leraren op de oude school gekomen. Een jaar vóór hem in 1903, was het Ir. Van Mourik Broekman geweest die zijn, later zo glorieus eindigende leraars-carrière op het Prinsenhof begon en, naar ik meen ook in het zelfde jaar, Dr. M. Bruyel, een geschiedenisman. Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman Toen het bericht doordrong dat Dr. Brongersma als direc teur zou heengaan, was het op mysterieuze wijze bij de jeugd al heel gauw bekend dat Ir. Van Mourik Broekman zijn op volger zou worden. Wij vonden dat de beide mannen belang rijke punten van overeenkomst hadden waardoor die op volging waarschijnlijker voor ons leek. Broekman (zoals hij in het lesrooster stond aangegeven) was natuurlijk een moderner man, bij hem was geen sprake van een geklede jas en een hoge „zijen", maar in zijn trant van lesgeven en omgang met ons vertoonde hij geen verschil van betekenis. De wiskunde-vakken zijn geen echter „leuke

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 125