125 leeftijd was er toen al niet naar nog zo iets te ambiëren. Broekman zal het als erg jong directeur met een enkele le raarsfiguur hier en daar wel met gemakkelijk gehad hebben. Ten opzichte van Van Erp b.v. heb ik daar zelf later iets over ervaren. Het bovenstaande geldt hoofdzakelijk voor Broekman als leraar, als directeur heb ik hem te kort gekend, buitendien behoort die periode ook niet tot de geschiedenis van de oude Jacobijnestraatschool. Maar zijn wijze van optreden als rechtvaardig beslisser en bestraffer zal wel altijd hetzelfde zijn gebleven en zijn kwaliteiten als docent eveneens. Waardemetingen zonder cijfers Toen de leraar Duits August Hermann Günther destijds, na een bezoek aan onze klasse onder het beschrijvende meet- kunde-uurtje van zijn collega Van der Vegt, het lokaal ver liet, draaide hij zich bij de deur om, wees op de ingewikkelde lijnenhguren op het schoolbord en zei lachend met zijn ty pische krakende stem: „Höherer Blödsinn" Het was maar een grapje en wij lachten, maar toch wisten we toen ook al dat de school-leervakken gevarieerd worden beoordeeld en gewaardeerd. Op de Brongersma-school stond wiskunde met aanhang bovenaan, het was meer dan iets anders een Delft-opleidmgschool, daarna kwamen de talen, vervolgens aardrijkskunde, geschiedenis enz. (rommelgroep heette dat vroeger op het eindexamen enigszins oneerbiedig) en achteraan bungelden tekenen en gymnastiek. Er was altijd een zekere neiging de H.B.S. (later met een B) als hoger intellectueel te beschouwen dan de Handelsschool, men deed wel alsof handelsrekenen en -correspondentie en de economische vakken een soort betere fröbelschool-leerstol waren, iets voor gesjeesde H.B.S.-scholieren. Een gymnasium rector uit die tijd meende zich nog ,,one bettei te mogen veroorloven door in alle ernst te zeggen dat zijn school bij schoolkeuze de intelligentste leerlingen aantrok. Er is blijk baar niemand geweest die zich bescheidenlijk en misschien wijselijk de gedachte van de oud-gymnasiast Nolst Trenité

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 127