132 gepraat. Een klein beetje „eng" vonden de H.B.S.-scholieren het wel, dat ze in de man die Huizinga kwam vervangen, iemand kregen die getrouwd was met een figuur uit de wereld van die nieuwe politieke richting. Dr. Bruyel heeft zelf nooit op enigerlei wijze iets laten merken van zijn eigen gezindheid en in zoverre was het er dus al helemaal naast dat de brutalen onder de leerlingen zich niet ontzagen vrij regelmatig maar het meest in verkiezingstijden, voor de les zinnetjes op het schoolbord te schrijven die provocerende bedoeling hadden. Maar de flegmatieke Bruyel vertrok nooit een spier, hij deed alsof hij niets zag en liet door een of andere knaap het bord schoonwissen. Trouwens we hadden nooit iets van dat „spier- vertrekken" kunnen zien, omdat hij een vrij forse, roodharige baard droeg die alle gelaatsuitdrukking verborg. Ik weet niet of het die baard was die maakte dat deze leraar altijd iets geheimzinnigs had. Hij was een kolos van een ge stalte en droeg een breedgerande hoed en kolossale bruine blokken van schoenen met muurdikke zolen. Zijn toch al enigszins artistieke uiterlijk werd door die hoed nog extra geaccentueerd. Hij had de aardige gewoonte, geheel in tegen stelling met een ouderwetse man als Van der Voort, dat fraaie hoofddeksel met een uiterst gracieuze zwier af te nemen voor het onaanzienlijkste schoolknaapje dat op de gelukkige gedachte was gekomen hem op straat te groeten. Bij alle geheimzinnigheid zonder twijfel toch een aardige man. Het is mogelijk dat geschiedenis, als je er niet bij tekent zoals Huizinga, een moeilijk vak is om altijd door boeiend te doceren. In mijn herinnering maakte de diepe basstem van Bruyel die hij tot groot geluidsgeweld kon uitzetten, niet altijd voldoende indruk op ons. Niet altijd zo'n indruk althans dat de belhamels van een klas niet wel eens de kans kregen het vuurtje van de wanorde op te stoken. Dat leidde dan bij een au fonds vreedzaam geweldenaar als Bruyel tot onverwachte woede-uitbarstingen en dusdanige stemuitzettingen dat het oude schoolgebouw op zijn grondvesten kwam te trillen. Geen wonder dat deze explosies en die vervaarlijke geluiden uit de buurt van die zware rode baard hem de bijnaam bezorg-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 134