136 meer bevreesd dan voor de oppervlakkige gelijkenis en in de grond toch zo grote verschillen tussen beide talen en hij gaf er dus de voorkeur aan steeds maar weer dreunend rijtjes a viva voce te herhalen om de klank er in te hameren en vast te leggen. Der Ahn die Ahnen, der Bar die Baren enz. Hij drukte ons ieder lesuur maar weer met onze neuzen op typische geslachtsverschillen van gelijke woordender Wald, das Ufer, die Uhr en zinnetjes waarin wij alle uitgangen verwaarloosden (en sedertdien ook mogen verwaarlozen) zoals: Ich trinke lieber starken, schwarzen Kaffee mit fetter, süsser Milch, en zo eindeloos maar voort. Door die methode ook hechtte hij de grootste waarde aan strikte oplettendheid in de klas, verzuim daarvan werd streng aangerekend. Trouwens er was geen reden voor onoplettend heid want hij was dynamisch boeiend en humoristisch met zijn verhalen b.v. over de strijd toentertijd in Duitsland tegen de z.g. „Fremdwörter" gevoerd en de daaruit ontstane verduit singen zoals b.v. unterirdischerkastenversteckterschlechtaus- wendiglernendeschauspielergedachtnisaushelfer voor souffleur en over de misbruiken op het gebied van alliteratie die leid den tot woorden als Hottentottenpotentatentantenattentater voor de man die een aanslag pleegt op de tante van een Hottentotse potentaat. Erg goed voor zijn eigen keel was die Kehlkopfverschluss- laut toch bepaald niet want zolang ik hem heb gekend moest hij regelmatig Emserpastilles onder de les slikken om zijn stem op peil te houden. August Hermann Günther leek in de eerste jaren dat wij les van hem hadden een verstokte vrijgezel die altijd afgaf op alles wat met trouwen en kinderen te maken had, totdat ook hij op enigszins gevorderde leeftijd plotseling met een vrouw voor het voetlicht kwam. Het Floraplein was, althans vroeger een pleintje dat door zijn rust blijkbaar bijzondere aantrekking had voor H.B.S.- leraren. Ir. Van Mourik Broekman heeft daar een tijdlang gewoond evenals zijn wiskundecollega L. van der Vegt en de later aangekomen, tot de Zijlvestgeschiedenis behorende

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 138