138 te drenken in het Frans. Hij was zelf helemaal Frans, sprak met ons, zelfs al in de eerste klasse, vrijwel altijd Frans, ver telde eeuwig in die taal en legde er ook steeds de nadruk op dat hij dat allemaal deed om ons praktisch te wennen aan het horen en spreken ervan. Dat klonk natuurlijk allemaal prachtig, maar misschien was hij niet streng genoeg en zeker te ongedurig en te systeem loos. Wij moesten zogenaamd beurtelings zelf in het Frans vertellen, ook in de eerste klasse al, zo maar eenvoudige ge beurtenissen uit ons leven, maar in de praktijk kwam daar als systeem weinig van terecht. Hij miste blijkbaar het geduld die spreekbeurten voort te zetten en zelfs maar met enige regelmaat in stand te houden. De fouten die wij maakten werden niet uitgeplozen en opgeschreven om later weer te leren en te overhoren, zoals dat b.v. bij Engels zo profijtelijk gebeurde. Pauw kreeg soms een onbegrijpelijk actieve grammaire- bui. Dan schreef hij een half uur lang het schoolbord vol met allerlei fraais uit de Franse grammaire en vocabulaire. Het komt me voor de geest dat hij eens een zeilschip van de grote vaart op het bord tekende en bij elk onderdeel, bij elke mast en ra, bij elk touwtje of zeil of stag de Franse benaming bij schreef. Dat was ongetwijfeld ontzettend knap maar vrijwel zonder enig praktisch nut voor ons en leek dus zijnerzijds al leen maar een poging tot vertoon van linguistische acrobatiek. Niemand buiten de zeezeilende wereld kent die benamingen zelfs ook maar in zijn eigen taal. Trouwens na zo'n extra inspanning van Pauws kant ging ook dit weer totaal te loor, het werd allemaal niet besproken, genoteerd of geleerd, zover kwam het niet want na een half uur zwoegend tekenen en schrijven nam hij zelf de wisser, veegde het bord weer schoon en vroeg aan de klasse: „Dit is eigenlijk allemaal vervelend. Heb ik jullie al eens verteld uit de Grande Duchesse de Gérolstein?" Als hij dat vroeg, zeiden we altijd dat we het verhaal niet kenden van die operette van Offenbach, hoe vele malen we het ook al gehoord hadden, want als Pauw uit dat stuk aan

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 140