139 het vertellen ging o.a. van M. Ie général Boum, ging hij er zo in op dat het hem ontging, of misschien ook niet zoveel schelen kon dat de helft van de klasse, de meisjes meestal uitgezonderd, sommen gingen maken of vergelijken voor het volgende lesuur. Zo leer je natuurlijk niet op z'n best Frans. Pauw was een figuur op zich zelf. Hij had geen doctorstitel en geen bijnaam en een zeer bepaalde soort van gemeenzame manier om met de leerlingen om te gaan. Toch was hij niet eigenlijk populair of bij de H.B.S.-jeugd bijzonder geliefd, daarvoor was hij toch te ongedurig en in zekere zin onbe rekenbaar. Het staat wel vast dat zijn streven zeker met op populariteit gericht was. Zijn dieper liggende opvattingen over de uitoefening van zijn leraarstaak waren vrij zeker sérieuzer dan aan de buitenkant te constateren viel. Ik heb nooit begrepen hoe hij onze rapportcijfers maakte, want z.g. mondelinge beurten gaf hij hoegenaamd niet en schriftelijk werk was er maar zeer schaars. Afgescheiden van een paar leerlingen in wier thuis een Franse juffrouw werk zaam was om hen wat van de taal te doen opsteken, was het merendeel er niet bijzonder in bedreven. Bij Pauw kon het gebeuren dat een leerling wat er aan schriftelijk werk geweest was, voldoende had gemaakt en niettemin op zijn rapport toch een onvoldoende aantekening vond. Daarop was dan nooit veel verhaal omdat er zeer waarschijnlijk ook geen documentatie was, alleen maar een soms tijdelijke vlaag van antipathie tegen zo'n knaap die misschien in die periode wel eens herrie geschopt had of „brutaal geweest was. loch strafte Pauw zelden of nooit, maar als hij strafte moest je ook meestal meteen een heel boek overschrijven. Dat deed na tuurlijk weer niemand en zo woei dat weer over. Er kon ook niet gezegd worden dat Pauw uiterlijk het type was van een echte leraar. Hij vertoonde in zijn lange uiterlijke verschijning een mengsel van de stramme militair en de vrij buiter. Echte leraren hebben altijd iets gedegens dat in het uiterlijk loopt van het waardig-burgerlijke tot het professorale, destijds misschien meer in de buurt van het laatste dan van het eerste. Niets daarvan bij Pauw. Als hij geen les behoefde te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 141