142 rast en moesten halsoverkop vluchten. Zijn vertelling ging als in de sprookjes, met vele malen ,,et alors" doorspekt en nog klinkt het me in de oren hoe, op het hoogtepunt van het verhaal, Pauw uitriep: ,,Et alors Kees Persoon me dit: „Voila un garde-champêtre!" Et nous commen<james a ramer a toute force". Op zo'n spannend moment vroeg Pauw, bang dat ons van die spanning iets zou ontgaan, plotseling aan de klas: „Jullie verstaan me toch wel, jongens, of zal ik maar in het Hollands verder vertellen?" Heel dikwijls, vooral in de hogere klassen, was het niet de eerste maal dat we het verhaal hoorden en konden we hem, in het belang van onze sommen voor het volgende lesuur, geruststellend verzoeken maar in het Frans door te gaan. Heerlijk vond hij het ook verhalen te doen over bezoeken van school-inspecteurs aan zijn klassen. Dan deed hij voor de show een keuze uit die leerlingen die in de Frans-spreker ij nog enigszins passabel waren. Dan kwam het verhaal van de leerling aangeduid als Monsieur Avis die, uitgenodigd om iets voor meneer de inspecteur te vertellen in de heerlijke Franse taal, met een mond vol chocolade achter de rug van de voor hem zittende jongen te voorschijn kwam, volkomen incapabel om een woord uit te brengen. Ja jongens, zei Pauw dan, plotseling in het Nederlands overgaande, 't was Sinter klaas geweest en daar zat me die jongen van Avis (plotseling van Monsieur tot gewone jongen gedegradeerd) een grote chocolade laars te eten. Een andere knaap die toen werd aangewezen, begon een uitvoerig verhaal over een tocht met een roeibootje in het vreedzame Hollandse rietland en hoe hij bij een landing plotseling kwam te staan tegenover „un vrai tigre du Bengale" Het was meneer de inspecteur aan te zien geweest dat hij het maar een raar verhaal had gevonden. Pauw had een afkeer van deftigheid en grootdoenerij en voelde zich blijkbaar het gelukkigst aan de wallekant of in een bootje met zijn eenvoudige hengelvrienden. Zijn unieke vrijgevigheid met guldens voor taartjes want ook zonder jarige dochter bezweek hij wel eens voor tractatie-aandrang

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 144