146 leraar eenmaal voorbeeldig viool horen spelen, maar verder had ook deze generlei contact. Leraren en scholieren onder elkaar Wij scholieren waren toentertijd nog wel een beetje zo dat het merendeel de leraren buiten de schooluren maar liever meed. Trenité bezat de onschatbare gave die ban te door breken, maar de meeste docenten konden dat blijkbaar niet. Prettig contact met meisjes, buiten aanwezigheid van ouders, was in die dagen erg moeilijk en de H.H.B.S.V.- avonden voorzagen daarin wel een beetje. Vooral het 's avonds naar huis begeleiden was dikwijls een ongedwongen-vrolijk en ongekend feest. Op die avonden werd o.a. toneel gespeeld en dat stelde ons zelfs wel eens in staat meisjes met heel veel voorzichtigheid aan te raken. Overigens waren er debatten over de zwaarwichtigste onderwerpen, zoals de doodstraf, zaken waar we totaal geen verstand van hadden maar wel geschikt om onze hersens te scherpen. Fabriekbezoeken stonden ook op het programma, waarbij soms wel eens mis dragingen voorkwamen die ertoe leidden dat we plechtiglijk en nederig excuses moesten gaan maken. M. F. van Goor Ook Pauw had uiteraard een „collega in engere zin" in de persoon van de leraar Frans M. F. van Goor. Was Pauw een ongetwijfeld schilderachtige figuur, Van Goor was misschien niet zoveel minder schilderachtig maar dan in mindere bril- lante kleuren. Er was een groot verschil, Van Goor was in zijn gehele werkmethode en wezen er veel meer bewust- dynamisch op uit ons strikt bij de boekjes te houden. Dat gaf onvermijdelijk veel meer thuis-leerwerk. Of zijn methode zo tvas, dat op die wijze het doeleinde beter bereikbaar was, wil ik daar laten, misschien was het te schools-theoretisch om tot een levend-Frans te komen. Te weinig soepel wellicht ook om ons het spreken van die taal te leren. Zelf iets in het Frans vertellen, behoefden we bij Van Goor praktisch niet, dat deel van Pauws onderricht leek wel doelmatiger. Bij Van Goor

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 148