148 Wij kinderen van de negentiende eeuw hadden moeders met lang haar en dito rokken en vaders die voor dagelijks ge bruik in jacquetten rondliepen en hoogstens in het wandelen bedreven waren evenals onze leraren. Zij ervoeren de ont wakende sport als een teer punt. De meeste nu zo bekende takken van sport waren hier in ons land toen maar net ont dekt. Voetbal, cricket, tennis, hockey, waterpolo, race roeien, zij waren er allemaal, wij beoefenden er vrijwel altijd meer dan een. Sport was plotseling een nieuw woord voor een nieuw be grip dat daarvóór maar weinig betekenis had gehad. Het in de Haarlemse dreven opgegroeide sport-fenomeen Jaap Eden, de enige man ter wereld die ooit tegelijk wereld-schaats en wereld-fietskampioen is geweest, had in de jaren vlak voor 1900 veel sportzin bevorderd. Ook de oudtijds al be dreven sporten, honkbal, roeien, kegelen, zeilen het „bij de wind zeilende jacht" is met benaming en al een Neder landse uitvinding werden opnieuw als „sporten" ingedeeld. Voetbal, de meest populaire, werd bij onze „wandelende leraren" die de fiets nog maar net hadden aanvaard, al gauw het gebeten hondje. In die tijd mocht je nog op straat bal spelen beoefenen, wij probeerden op het Prinsenhof voetbal te leren met een klein balletje en in de Alexanderstraat werd druk hockey gespeeld. Dat straat-oefenterrein gaf in die jaren de geboorte en de naam aan de Hockeyclub „De Musschen" (op straat geteeld) die later, officieel in de competitie uit komend, spoedig nationaal kampioen werden. De voetballende knapen deden ook weinig om zichzelf en hun geliefde sport bij hun leraren bemind te maken. De manier waarop zij, (er waren eerste-klasse spelers onder) Mannus Francken, „Wijn" van Waveren, Adé van Gogh, Ju les Utermark, Stol, onze latere wethouder Jan Schippers enz. 's Maandags somwijlen als zoutzakken in de schoolbanken hingen en als zij 's Zondags „lens" getrapt waren, zich als oude wrakken door de schoolgangen sleepten, was weinig verheffend en allerminst geschikt om mildheid in het leraars oordeel te bewerkstelligen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 150