157 De inrichting van zo'n handtekenlokaal was al niet van de gelukkigste met die hoge schuine tekenlessenaars, waarachter woelige knapen zich konden verschuilen, fluisteren en giche- len. Die in de grond te goedaardige leraar Vogelsang werd er soms tureluurs van. Hij trachtte zijn klasse-overzicht te ver beteren doordat hij niet alleen een schavotje had, maar buitendien nog een soort van klein trapje van vier of vijf tre den dat hij als een uitkijktoren bezigde en waardoor hij zo'n beetje in staat meende te zijn de verschuilmogelijkheden van de tekenlessenaars ietwat te compenseren. Liep hij dus in de klasse rond of zat hij bij deze of gene in de bank te helpen, dan stormde hij bij het horen van onraad, naar zijn uitkijk toren en het trapje op. In die tijd was echter alles al lang weer rustig en zaten de schuldige knapen met uitgestreken, schijn heilige gezichten dienstklopperig over hun tekening gebogen. Erger voor de goede man, die een beetje een sintnikolaas- achtige witgebaarde verschijning was, werd het nog als hij in zijn wilde vaart op dat trappetje misstapte of struikelde en die allerminst met medelijdende gevoelens begaafde jeugd dan nog eens extra rumoerde. Om het daar als orde-bewaar der goed te doen waren misschien wel niet-bestaande talenten nodig geweest. Leraar Vogelsang bezat die talenten kennelijk niet. Ik zie nog de scene dat hij die wij vertrouwelijkjes altijd Vogelepiep noemden op het toppunt van wanhoop, bij het eindelijk voor hem verblijdende ontdekken van een schul dige, het ongeluk had in een ogenblik van onbeheerstheid uit te roepen: „Jij er uit of ik er uit"Waarop de deugniet kalm- brutaal riposteerde: „Gaat U dan maar, meneer". Onsterfe lijk figuur voor een klasse-leraar door je leerling de klas te worden uitgestuurd. Hij ging ook, om terug te keren ja natuurlijk met de directeur, die de delinquent wel sneller en meer afdoende wist te trakteren. In die sfeer hadden de tekenlessen niet de waarde die men er van mag verwachten. Herman J. de Vries Eigenlijk was Herman J. misschien wel de belangrijkste

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 159