160 - dwaas was om zo maar pardoes zijn handen los te laten, al viel hij daarbij ook op een veilige dikke matras, kon er ver zekerd van zijn dat hij een klein beetje met de stok kreeg om zulke gevaarlijke praktijken voorgoed af te leren. Simon Martin was de man van de hoge cijfers, het rapport cijfer tien was bij hem geen zeldzaamheid, maar kon altijd slechts een zeer magere voldoening bij onze vaders teweeg brengen als de rest van het rapport beneden de maat was. Hij verrichtte belangrijk werk doordat hij bij zijn leerlingen streng op houding lette, kromme ruggen waren hem een gruwel. Een sportleraar was hij niet, de echte sporten behoorden in het toenmalige schoolprogramma niet thuis. Die moesten we in onze vrije tijd die in de hogere klassen niet overmatig ruim was toegemeten, maar zelf zien te bedrijven. Simon Martin kende alle families in Haarlem en alle fa milies kenden hem. Oudtijds was het „bon ton" in Haarlem reeds heel jong ter dansles te gaan, als wij later naar de H.B.S. gingen, waren er dus nooit zo veel onbekenden voor hem. Simon Martin troonde op die prachtige Oude Doelen in de Gasthuisstraat in een lichte en luchtige gymnastiekzaal en had daarin althans een voorsprong op de „wetenschappelijke" collega's die het in die tijd nog ten dele met hun bijgelapte vroegere woon- en slaapvertrekken moesten doen. J. Dolle Een enkel woord nog over Dollé, d.w.z. „de oude Dollé", de man die een paar jaar voor het verhuizen naar de Zijlvest met pensioen verdween. Met een variant op de manschappen van Napoleons oude garde van wie men zei: „lis grognent mais ils suivent toujours". had er van hem gezegd kunnen worden: „II grogne mais il nous cache toujours". Waren wij hier of daar de les uit en naar de directeur gestuurd, Dollé, al klagende en jammerende over zijn op het spel staande ver trouwenspositie en verantwoordelijkheid, gaf altijd aan enkele ondeugende knaapjes gelegenheid zich in zijn toch al niet al te grote hokje voor onaangename ontmoetingen te ver schuilen. Maar hij bleef altijd tegenover ons een beetje

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 162