161 ernstig, streng ervoor wakend dat het vrijpostige volkje niet al te zeer een loopje met hem nam. Er zouden boekdelen te vullen zijn over de wederwaardig heden van de ettelijke duizenden leerlingen die in die oude school aan de ogen van hun leraren zijn voorbijgegaan. Daaronder schuilen beroemdheden, mannen die het niet zel den veel en veel verder hebben gebracht dan hun toegewijde, plichtsbetrachtende leermeesters. Zij hebben aan die laatsten uiteraard niet hun begaafdheden te danken maar wel voor een groot deel hoe ze ontwikkeld en gebruikt moesten worden. Er zijn er bij Tonnie Fokker is daarvan maar één voor beeld die hun schooltijd niet met een eindexamen bekroond en toch voor hun doel daar voldoende geleerd hebben. Het is niet onmogelijk dat Thorbecke ook in die geest iets bedoeld heeft, wij, in ons schoolse examenland, kunnen blijkbaar alleen maar in diploma-stijl denken, zij lijken soms wel eens belangrijker dan een wakker verstand, werklust en toewijding. Tonnie Fokker, mijn oude schoolmakker, verdween na Kerstmis 1908 uit de school. Hij zat voor het tweede jaar in de vierde klas en zijn kerstrapport was slechter geweest dan zijn cijferlijst van Kerstmis 1907. Na de vacantie schreef hij aan directeur Brongersma dat zijn laatste rapport er het be wijs van was dat de leraren de vorderingen niet helemaal fair beoordeelden. Immers, aldus Tonnie, je kon in je leven wel knapper maar, en zeker niet in zo korte tijd, dommer worden, hij wilde dus niet meer naar school. Ik denk dat de schoolautoriteiten zo'n, zacht gezegd, on aardige brief niet in het school-archief wilden bewaren en dat Fokker als antwoord daarop, officieel per brief „van school is gestuurd". Hij heeft de oude Brongersma zeker diep ge krenkt, de leraren hadden het aan de lastige leerling die hij altijd geweest was, niet verdiend. In Parijs woont op het ogenblik dat ik dit schrijf een oude tabak-groothandelaar, een ruim negentig!arige oud-Haarlem mer die omstreeks het jaar 1887 op de Haarlemse H.B.S. bij Dr Brongersma (zie foto VII is gekomen. Deze bejaarde heer

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 163