16 stoomtram van de N.Z.H. en wel van Haarlem naar Leiden om plaats te maken voor de elektrische tram. In de Randstad Holland reden toen slechts elektrische trams. Juist op tijd, want de crisis was ingezet en alle aandacht werd opgeëist voor het in stand houden van het bedrijf. Moeilijke jaren volgden, maar de heer Burgersdijk heeft kans gezien het bedrijf te redden. Hij heeft er voor gevochten, zoals hij ook gevochten heeft voor het verkrijgen van een goed functionerend elektrisch trambedrijf. Ja gevochten, want de middelen waren altijd schaars en toch moest het tot stand komen. Tijden als tot nu toe, waarin men zonder te groot risico tarieven kon verhogen, heeft hij in zijn werk nooit gekend. Financieel is het thans wel heel wat eenvoudiger en gemakkelijker. De heer Burgersdijk, rusteloos bezig, heeft de N.Z.H. groot gemaakt, een groot interlokaal elektrisch trambedrijf, zoals er in ons land geen tweede bestond en waarvan, wat grootte en kwaliteit betrof, zelfs in Europa nauwelijks een gelijke te vinden was. Het wagenpark was toentertijd imposant. Hij schiep in 1923 een eigen type rijtuig, groot en kloek van for maat met middeningangen, geheel ingesteld op zijn bedrijf van snel massa interlokaal vervoer en niet meer van hout, zoals toen nog gebruikelijk, maar geheel van staal met ook nieuw zelfdragende rijtuigbakconstructie. Deze rijtuigen konden tegen een stootje en dat is bij meerdere plaatsgehad- hebbende ongevallen een belangrijke bescherming van de reizigers gebleken. Terwille van de economie bouwde hij later rijtuigen van aanmerkelijk geringer gewicht; nieuwere inzichten en betere kennis stelden hiertoe in staat. Niet onvermeld mag blijven zijn idee gelede-tramrijtuigen toe te passen. Ze verschenen in 1932 op de juist geëlektrifi ceerde lijn van Haarlem naar Leiden. Dit is een grote vondst gebleken. De N.Z.H. heeft aan geen enkel type rijtuig meer plezier beleefd dan aan dit. Men kon er mede „lezen en schrijven" en dat was ook de mening van de reizi gers. Merkwaardig genoeg zou het 25 jaar duren vóór andere

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 18