GERARD JOHAN STAP 3 December 1899 19 Mei 1964 19 Mei 1964 is, door het overlijden van Commandant Stap, als een zwarte dag in de geschiedenis van Haarlems brand weer opgenomen. Na een ziekte van enige maanden, welke zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, kwam op Zaterdag vóór Pinksteren het ontstellende bericht dat beterschap was uitgesloten, met als noodlottig gevolg dat op die 19e Mei onze Commandant op 64 jarige leeftijd was heengegaan. Wanneer men dan ge confronteerd wordt met een droeve gebeurtenis als deze, lijkt het alsof men zich dan pas gaat realiseren wat men moet gaan missen, dat men zich dan pas een oordeel gaat vormen wat de overledene voor de gemeenschap is geweest en wat er door hem alzo tot stand is gebracht. Dan pas komen we tot de conclusie dat het leven van Commandant Stap zo waarde vol is geweest, dat dit leven zo heel veel inhoud heeft gehad. Immers zijn staat van dienst in ons corps was indrukwekkend. Op 29 Januari 1918 als vrijwilliger aangesteld, werd hij in 1933 bevorderd tot brandmeester en in 1952 tot hoofdbrand meester, waarna hij op 1 Januari 1956 tot de hoogste functie werd geroepen en het commando over het corps kreeg te voeren. Ruim 46 jaar heeft hij, met geheel zijn hart, met geheel zijn verstand, gepaard gaande aan een zeer grote dosis „brand weerliefde" een belangrijk en belangenloos werk verricht. Hij had een open oog voor de snelle ontwikkeling op het gebied van brandweermateriaal en, uiteraard door zijn be roep van architect, voor de toepassing van moderne bouw materialen. Aan zijn voortvarendheid, aan zijn inzicht is het mede te danken dat onze stad over een goed geoutilleerd brandweercorps beschikt met als doel, de veiligheid van Haarlems burgerij. Op 3 December 1964 zou hij de 65 jarige leeftijd hebben bereikt met als gevolg het uittreden uit het corps.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 21