23 oudere garde gaan behoren denken met dankbaarheid aan die jaren, waarin zijn leiding, zijn woord richting gevend waren. Hij was door dit alles verknocht aan Elspeet, waar één der Doopsgezinde Broederschapshuizen staat en jaren lang was hij voorzitter en bouwheer van dit huis, ook daar vol plannen, die hij wist te verwezenlijken. Want dit was een van zijn karaktertrekken: zijn plannen kregen vorm en werden zichtbaar. Kampen Elspeet Haarlem. Ziedaar de drie namen, die hij veel genoemd heeft. Daar heeft hij geleefd. Hij kon over alle drie met liefde en met humor spreken. Over mensen sprak hij mild, dacht hij ook mild, al kon hij nu en dan een scherpe uitval doen, zoals hij scherp kon formuleren. In dit alles lag de kracht waarmee hij anderen wist te overtuigen van de waarde van zijn ziens wijze. Haarlem is voor hem de stad geworden van de grote ont plooiing zijner gaven. Hij had hier familie en vele vrienden, hij zag hier mogelijkheden en rustig smeedde hij die mogelijk heden tot werkelijkheden. Bij hem vonden we een heerlijke synthese van zakelijk inzicht en liefde en begrip voor de mens, gedragen en geladen door zijn persoonlijk geloof. Vandaar dat hij paste in bedrijven als de Schouwburg en het Concertgebouw, die onder zijn 25-jarig directoraat in tal van opzichten frappante verbeteringen ondergingen, re organisaties, die er mochten zijn. En wat had hij nog vele wensen. Hij wist, door de keuze van stukken zijn schouwburg op het hoogste niveau te brengen. Hij kende de artiesten met hun soms gecompliceerde levensinstelling. Hij hield van hen, zij van hem. Hij leefde mee met zijn personeel. Geen wonder, dat hij in de kringen van zijn collega's al spoedig gold als de primus inter pares en hun voorzitter werd. Daarnaast vergat hij niet de band met de doopsgezinde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 25