DE TADEMAKAMER IN DE HOOFDWACHT Op 18 november 1963 overleed Mevrouw J. J. Tadema- de Breuk, sedert 29 mei 1949 weduwe van de heer Johannes Leendert Taderna. Haar vader was wethouder Joh. de Breuk, die behoorde tot een der oprichters van Haerlem en daarvan de eerste voorzitter was. Haar echtgenoot, de heer J. L. Tadema trad in 1906 tot het bestuur toe en was voor zitter van 1931 tot aan zijn overlijden in 1949 1. Zo heb ik in enkele woorden, als dat tenminste nog nodig was, Mevrouw Tadema bij U geintroduceerd. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat zij onze vereniging, die een brokje van haarzelf was geworden, een warm hart toedroeg. Na haar heengaan bleek Mevrouw Tadema in haar testa ment Haerlem niet te hebben vergeten, waardoor zij aansloot bij de gedachte van haar echtgenoot om De Hoofdwacht een passende aankleding te verschaffen. Dit heeft er toe ge leid, dat het achtervertrek thans Tademakamer heet. In die kamer hangt boven de schoorsteen het portret van de heer Tadema geschilderd door Lizzy Ansingh. Het is een zo genaamd „babbelstuk", omdat het de geportretteerde af beeldt in zijn werkkamer op de eerste verdieping van zijn woonhuis, Ged. Oude Gracht 91. Tussen de ramen staat een eikenhouten balpoottafel, waar op tinnen en koperen voorwerpen. Boven deze tafel een por tret van Mevrouw Tadema door Willem Maris Jr. Links van de deur prijkt een eikenhouten glazenkast met een rijke inhoud aan porselein, aardewerk en glazen voor werpen. Aan de andere zijde van de deur een smeedijzeren gepoly chromeerde ijzeren geldkist, even verder een friese stoeltjes- klok en een tableau met 12 tegels van stadswapens. Naast de schoorsteen een renaissance eikenhouten vier- deurskast, getooid met een polychroom delfts kaststel en vij f gekleurde delftse borden.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 35