WAAR THANS HET POLITIEBUREAU IN DE SMEDESTRAAT STAAT Waar thans het Politiebureau in de Smedestraat staat, werd voorheen een aanzienlijke huizinge gevonden. Nu be hoorde de Smedestraat, evenals de Kruis- en Jansstraten, indertijd tot de straten, waar zich vele voorname families hadden gevestigd, maar onder de grotere huizen in deze straat heeft dit huis toch wel een bijzondere positie ingenomen, wat vooral is op te maken uit de bedragen, waarop het in de Verpondingskohieren bevattende de belastingen op de huizen is aangeslagen en waarmede het verre boven de andere uitsteekt. Opmerkelijk is, dat in het Register van de Tiende Penning van 1543, aanwezig in het Algemeen Rijksarchief, te Haarlem ook één huis (in de Smedestraat) op het rijtje huizen tussen „De Bellaert" in de Kruisstraat1 en het hoekhuis van de Wijngaardstraat bijzonder hoog staat aangeslagen, te weten voor 4 pond, terwijl de aanslagen van de andere huizen niet hoger komen dan 28 stuivers (o.a. „De Bellaert"). Het is de huizinge, staande op naam van de Vrouwe van Schagen, d.w.z. vrouwe Janne van Schagen, weduwe van heer Ghijsbrecht van Schoten, die bovendien nog een kleiner huis ten zuiden daarvan bezat, waarvoor zij slechts 12 stuivers in deze belasting betaalde. Gezien het aantal kleine huizen, dat haar grote huis van de hoek van de Wijngaardstraat scheidt, zal deze huizinge wel ongeveer op de plaats hebben gestaan van het tegenwoordige Politiebureau. Blijkens verschillende akten in de transportregisters uit het tweede kwart van de 16de eeuw heeft de familie Van Schoten en genoemde vrouwe Janne van Schagen, weduwe van Ghijs brecht van Schoten, vele huizen en erven in de Smedestraat en omgeving in bezit gehad. Dat geen transport van de be-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 37