36 doelde huizinge op de hierna te noemen eigenaars, Jan Jansz. Verwer en zijn echtgenote, zijn gevonden, zal wel geweten moeten worden aan de onvolledigheid van deze registers tijdens de Spaanse troebelen, vooral in de periode na het be leg van Haarlem in 1572/3. Dat deze huizinge eeuwen lang hetzelfde huis zou zijn ge bleven zonder dat daaraan aanzienlijke verbouwingen hebben plaats gevonden, is onwaarschijnlijk, maar moeilijk na te gaan. Er bestaan geen afbeeldingen voordat het in 1871 tot Post kantoor werd ingericht en ook die afbeelding betreft slechts een klein gedeelte van de voorgevel. In de bestaande registers van de „nieuwe getimmerten" van de 17de en 18de eeuw is niets over verbouwingen van dit pand te vinden, maar daar deze registers onvolledig zijn, is daaruit nog niet af te leiden, dat het sedert 1594 uit welk jaar het eerst een transportakte van dit huis achterhaald is nooit is afgebroken en door een nieuw, modern huis vervangen. Ook is het wel mogelijk, dat bij een dergelijke nieuwbouw het huis vergroot is of dat twee panden tot één groot huis zijn gemaakt, maar eerst in de hierna te noemen transportakte van 1760 wordt over een „dubbelhuis" gesproken. Om op bovengenoemd eerst bekende transport terug te komen, op 19 september 1594 2 hebben de kinderen en erf genamen van Jan Jansz. Verwer en Margriete Claes Lotsen- dochter (Gael) aan Otto Vogel van Amstelredamme op gedragen een huizinge en erve in de Smedestraat, belend ten noorden de huizinge van Claes Claesz. backer en de scheids muur van Hendrick Stuver, ten zuiden de erven van voor noemde Margriete Claes Lotsendr., nu Alijt Jacobsdr., met Frederick Dominicus backer, strekkende achter aan Jhr. Aelbert van Schagen en gedeeltelijk aan de Proostdij, als mede een schuur of stal met kamer en erf in de St. Janssteeg of Wijngaardstraat, belend ten oosten Jhr. Aelbert van Scha gen, ten westen Frans Hugen wever, achter de voornoemde huizinge als ook de put en de muur van Jhr. Aelbert van Schagen, voor 6000,gld. De voorwaarden behelsden allerlei bepalingen over de scheidsmuren en de belemmering der

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 38