37 „lichten" (vensters) en het medegebruik van genoemde put. Dit transport is tevens de beëindiging geweest van een proces, dat Otto Vogel gevoerd heeft tegen de Sintjansheren te Haarlem, die in genoemde huizinge lange tijd blijken te hebben gewoond, omdat hun klooster na het beleg der stad in 1572/3 onbewoonbaar was geworden. Aan deze huurders namelijk had Margriete Claes Lotsendr., weduwe van Jan Jansz. Verwer, reeds in oktober 1584 het huis verkocht zonder echter ooit opdracht voor Schepenen daarvan te hebben gedaan. De Sint Jansheren meenden daarom de eerste aanspraak op deze huizinge te hebben 3. Otto Vogel, die in 1586 te Amsterdam het schepenambt bekleedde en korenkoper van beroep was, heeft zich te Haarlem in de Smedestraat gevestigd en werd in 1604 en in 1606 daar ter stede in de Vroedschap verkozen, welke ver kiezingen echter op zijn verzoek van onwaarde zijn verklaard omdat hij geen burger of poorter was 4. Dit heeft hem evenwel niet belet om op 17 mei 1607, als weduwnaar van Amsterdam, te Haarlem te trouwen met Jacobken Meynaertsdochter van Haarlem, wonende in de Smedestraat. Het was hun dochter, Anna Vogelsdochter, die wij later in het bezit van de huizinge zien. Zij was op 27 februari 1628 (ondertrouw te Haarlem 13 februari) als jongedochter van Haarlem, wonende in de Smedestraat, gehuwd met Albert Bas, jonggezel van Amsterdam en wonende aldaar. Albert Bas werd in 1629 schepen van Amsterdam, was van 1638 1650 lid van de Vroedschap en werd in 1647 burgemeester van deze stad 5. Op 12 februari 1632 6 verkocht Mr. Aelbert Bas, oud-schepen van Amsterdam, als echtgenoot van jonc- vrouwe Anna Vogelsdochter, aan Johan en Anthoni Moens, gebroeders, een huis en erf in de Smedestraat, toenmaals be woond door Sr. Josephus Coymans, belend ten noorden Dirck Steffensz. Rijcken, ten zuiden de huizinge van de ver kopers. strekkende achter aan de huizinge van de erfgenamen van secretaris Arnout van Beresteyn 7, nu bewoond door de advokaat Mr. Paulus van Beresteyn 8 en ten dele aan de huizinge van de verkopers, voor 10.100,Car. gld. In het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 39