39 gelaten door Johan Moens, aan Thielman Roosterman een huizinge met erf in de Smedestraat, belend aan de ene zijde de kinderen van Dirck Steffensz. Rijcken, aan de andere Mr. Aelbert Bas, oud-schepen van Amsterdam, als echtgenoot van Anna Vogels die dus blijkbaar dit huis van haar moeder had geërfd voor 11.025 Gar. gld. op dezelfde voor waarden als waarvoor het indertijd van Mr. Aelbert Bas ge kocht was. (Deze voorwaarden betreffen „osingdrop", hoogte en onderhoud der gemeenschappelijke muren, e.d.). Het huis is nog verhuurd voor ƒ350,— 's jaars en de huur zal eerst mei 1642 aflopen. Thielman Roosterman (of Rosterman) was op 30 november 1631 te Haarlem als jonggezel van Goch, wonende in de Bagijnestraat, getrouwd met Catharina Brugmans, jonge- dochter wonende te Amsterdam. Zij hebben een tiental kinderen te Haarlem Hervormd laten dopen tussen 1633 en 1652. Hij was koopman van beroep en één van de executeurs van het testament van Willem van Heythuyzen, die, ingevolge de bepalingen van dit testament (1636), diens huizinge en tuin in Den Hout tot een hofje hebben laten verbouwen na Heythuyzens dood in 1650 15. Thielman Roosterman heeft vermoedelijk gewoond in het huis in de Smedestraat. Verscheidene akten liet hij passeren bij zijn buurman, de notaris Henrick van Gellinckhuysen, op wie op 1 november 1660 16 door de kinderen van Aelbert Bas, in zijn leven burgemeester en vroedschap van Amsterdam, het huis ten zuiden van dat van Thielman Roosterman was getransporteerd. De laatste werd op 3 november 1673 in de Grote Kerk begraven in het graf Hoge Koor nr. 53, waarin zijn weduwe hem op 17 juni 1677 volgde. Het huis is toen in het bezit gekomen van hun zoon Hendrik, die op 5 juli 1698 overleed en begraven werd in de Grote Kerk, Noordertrans nr. 234. Op 2 mei 1702 17 werd door Cornelis Groen op Pieter Ampen getransporteerd een huis en erf in de Smede straat, dat ten zuiden belend was door de erven van Hendrik Rosterman. Het getransporteerde huis was dus het huis ten noorden van de familie Rosterman, vermoedelijk gelegen op

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 41