40 een gedeelte van het terrein, waarvan Dirck Steffensz. Rijcke of Lakeman voorheen eigenaar was. Het huis der Rostermans is voor de helft vererfd op Hen driks dochter Christina Maria, die op 2 september 1693 als jongedochter van Amsterdam in de Waalse kerk te Haarlem gehuwd is (ondertrouw 14 augustus, in het Hervormde onder trouwboek op 16 augustus) met Pieter (Pierre) Cromlingh (Crommelin), jongeman van Haarlem, wonende in de Zijl straat. Uit dit huwelijk stamt Hendrik Crommelin (1694— 1754), die in 1734 lid van de Vroedschap van Haarlem werd, daar verscheidene malen het schepenambt bekleedde en in de jaren 1742, '43, 1746, '47 burgemeester der stad is geweest. Blijkens hun huwelijksinschrijving op 16 augustus 1693 heeft het echtpaar Crommelin-Rosterman zich na het huwelijk in de Smedestraat gevestigd, dus zullen Hendrik Crommelin en zijn jongere zusters, Maria Jacoba in 1696 en Christina in 1697, in het huis in de Smedestraat geboren zijn. Wanneer Hendrik in 1727 (9/25 februari) huwt met Elisabeth Stalpaert van der Wiele, woont hij echter in de Zijlstraat. Op 6 mei 1706 18 hadden Thielman Rosterman Jr. voor de ene helft en de curateurs van de boedel van Mr. Pieter Crommelin, echtgenoot van Christina Maria Rosterman, daartoe gemachtigd door diens crediteuren, na een accoord van 15 januari 1706, voor de andere helft het huis getransporteerd aan Mr. Francois Fagel, heer van ter Weer, vroedschap, oud-schepen en thesaurier der stad Haarlem, voor 5000, In de transportbrief wordt het beschreven als een groot, schoon, sterk en „seer wel doortimmert" huis met erf in de Smedestraat, met een koetswagenhuis en stalling voor zes paarden daaraan annex, uitkomende in de Wijngaardstraat, belend ten noorden Pieter Ampe en Mr. Johan Steyn, vroed schap en oud-schepen der stad, ten zuiden de weduwe van Hendrick van Gellmckhuysen en Philippe de Givry, achter strekkende aan de erfgenamen van Jacques van Westerhoven met een eigen gang, waardoor deze erfgenamen Van Wester hoven en Di. van Houtten uitgang hebben. Het goudleer in de grote kamer en de eetzaal wordt mede verkocht.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 42