41 Het is duidelijk, dat de huizinge in de Smedestraat ten tijde der Roostermans een grote uitbreiding heeft ondergaan en wel voornamelijk aan de achterzijde, daar de belendingen aan de kant van de straat dezelfde zijn gebleven. Het terrein van de huizinge is klaarblijkelijk vergroot met wat na de dood van Adriaen Roosterman, een ongehuwde zoon van Thielman Roosterman, in 1679 (begraven 5 juni) aan de familie is vervallen. Deze had namelijk op 11 maart van dat jaar van Johan de Goyer, heer van Kerkwijck, weduwnaar van vrouwe Dorothea Schout, die een dochter was van Loth Schout, aangekocht een huis en erf in de Wijngaardstraat voor 3000 Car. gld. 19. Henry (Hendrik) Rosterman, de reeds genoemde zoon, die het huis in de Smedestraat bewoonde, transporteerde op 28 mei 1687 20 aan Margareta van der Block, weduwe van Hendrick van Gellinckhuysen, huis en erf met een „bequaem bleeckvelt" in de Wijngaardstraat, belend ten westen genoemde weduwe Van Gellinckhuysen, ten oosten Philippe de Givry, achter het bleekveld strekkende tegen het erf van de verkoper, voor 1700 Car. gld. Gezien het verschil in prijs heeft hij waarschijnlijk niet alle grond, die in 1679 daarbij behoorde, weer verkocht. Deze grond zal gebruikt zijn voor uitbreiding van de huizinge in de Smede straat. Deze en de verfraaiing van de huizinge zelf hebben vermoedelijk zulk een funeste invloed gehad op de financiën van de toenmalige bewoner, Pieter Crommelin, dat men in 1706 genoodzaakt was het mooie, grote huis, waarvan zijn helft geheel verhypothekeerd was, ver beneden de waarde te verkopen. De nieuwe eigenaar, Mr. Frangois Fagel (16741718), was uit 's Gravenhage afkomstig en de zoon van Mr. Benjamin Fagel, raadsheer in het Hof van Holland, die een jongere broer was van Gaspar Fagel (16341688), eertijds pensio naris van Haarlem (1663), daarna (1670) griffier der Staten Generaal en na de dood van Johan de Witt (1672) diens op volger als Raadpensionaris van Holland. Hij is vooral bekend geworden als medewerker van stadhouder Willem III. Frangois Fagel woonde reeds enige tijd in Haarlem, waar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 43