56 als eigendom van Dr. Nicolaas de Vos en dat in 1786 door diens weduwe overgedragen was aan Ds. Wilhelmus Mo- bachius Quaet 53, die ook door Allan als buurman van C. C. van Valkenburg genoemd wordt. Ook dit pand was een dubbel huis met een achteruitgang in de Wijngaardstraat. Van het huis, waarin het postkantoor was gevestigd, Smede- straat wijk VI 62, is slechts op één fotografie een gedeelte van de voorgevel zichtbaar; men ziet daarop de brievenbus en de lantaarn boven de ingang, waarover ook nog een kwes tie met de gemeente is geweest. In de raadsvergadering van 15 maart 1871 54 werd namelijk het verzoek van de architect D. E. L. van de Arend namens de Hoofd-Directeur der Posterijen afgeslagen om voor verlichting boven de voordeur en de aan de publieke weg te plaatsen brievenbus te zorgen; men meende, dat het Rijk zelf hiervoor zorg moest dragen. Reeds in 1889 beantwoordde dit postkantoor niet meer aan de eisen van de dienst en zag men uit naar een geschikte plaats om een nieuw gebouw op te richten, waarin tevens de telegraafdienst zou kunnen worden ondergebracht. Men meende deze te vinden op het terrein van de Arrondissements Rechtbank en het Kantongerecht in de Zijlstraat tegenover de Nieuwe Groenmarkt, dat weldra vrij zou komen. Het Rijk deed aan de gemeente een voorstel tot ruiling van gebouwen en gronden, waartoe in de raadsvergadering van 16 april 1890, nr. 12, besloten werd onder voorbehoud, dat het Rijk ƒ11000,zou bijbetalen. De bouw van het nieuwe Post- en Telegraafkantoor in de Zijlstraat heeft echter, na deze over eenkomst, nog jaren in beslag genomen; in die tijd heeft het Rijk het oude postkantoor in de Smedestraat van de gemeente in huur behouden. Eerst op 1 augustus 1894 is het nieuwe Post- en Telegraafkantoor in de Zijlstraat geopend 55 Smedestraat 9 was dus nu eigendom van de gemeente Haarlem geworden, maar wat men er mede zou doen, was nog niet vastgelegd. In 1895 zien wij, hoe de Inspecteur der directe belastingen enz. één der voorlokalen voor maand in huur verkrijgt voor zijn dienst 56; in 1896 wordt bij Raadsbesluit (5 augustus, nr. 13) besloten het te bestemmen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 58