57 voor kantoor van de duinwaterleiding en woning van de direc teur, welk besluit echter volgend jaar weer wordt ingetrokken, omdat men andere plannen met dit huis heeft. Op het Stad huis komen de bureaux der Secretarie namelijk ruimte tekort en nu stellen Burgemeester en Wethouders op 2 juni 1897 aan de Raad voor de politie, die daar ook zeer onbevredigend zetelde beneden in de vleugel aan de Zijlstraat, een eigen gebouw als hoofdbureau van politie te verschaffen en wel in het voormalig postkantoor de Smedestraat 57. Aldus werd door de gemeenteraad (18 augustus, nr. 10) besloten; de boven verdieping zou verhuurd worden aan de Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij, die er haar centraal bureau in zou vestigen. Bij Raadsbesluiten van 27 oktober, nr. 7, en van 1 december nr. 6, van 1897 werden de nodige kredieten voor het slopen van het voormalige postkantoor en het bouwen van het politiebureau volgens de plannen van de gemeente-architect Jacques Leyh goedgekeurd. Op 13 april 1898 werd reeds de eerste steen gelegd voor het nieuwe Hoofdbureau van Politie door Jkvr. Agnes Boreel, de jongste dochter van de toenmalige burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Op 12 augustus d.a.v. werd, nadat op 25 juli de spits op de 27 m. hoge toren was gehesen, het gebouw met een officiële plechtig heid geopend en in gebruik genomen. Het toenmalige Politiebureau bevatte dus alleen nog per ceel nr. 9 in de Smedestraat, dat iets uit de rooilijn terug- gebouwd was om gelegenheid tot voorrijden te scheppen. De toren lag toen aan de zuidzijde van het nieuwe gebouw met een opgang op de bovenverdieping, die voorlopig nog aan de Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij verhuurd bleef, totdat in 1922, na de bouw van het huidige postkantoor aan de Gedempte Oude Gracht, de telefoondienst daarheen is overgebracht. Het hoofdgebouw van het Politiebureau bevat twee verdiepingen, maar de daarachter gelegen bij gebouwen zijn slechts één verdieping hoog. Het gebouw heeft een grote diepte en bevatte ook toen reeds cellen voor arres tanten en twee binnenplaatsen, waarvan de grootste door

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 59