58 een brede inrijpoort met de Lange Wijngaardstraat corres pondeerde. Daardoor kon de gevangeniswagen voor het brengen of afhalen der arrestanten binnenrijden. Sedert deze eerste tijd is het Politiebureau verscheidene ma len uitgebreid. Hoofdcommissaris E. H. Tenckinck, die in 1914 te Haailem in functie trad, heeft aangedrongen op aan koop van belendende percelen in Smedestraat en Lange Wijngaardstraat, ten einde te kunnen beschikken over de mogelijkheid te zijner tijd aldaar een nieuw, vergroot Hoofd bureau van Politie te kunnen plaatsen. Aanvankelijk kwam het echter alleen tot ingrijpende inwendige verbouwingen van het bestaande politiebureau (1918), maar in 1936 besloot de gemeenteraad (11 november, nr. 25) tot aankoop van de percelen Lange Wijngaardstraat 30 en 32 en het grote perceel Smedestraat 11, ten zuiden van het Politiebureau gelegen, dat omstreeks 1800 bewoond werd door Ds. Wil helmus Mobachius Quaet. De huizen in de Wijngaardstraat werden eveneens gebruikt voor uitbreiding van de dienst vertrekken en voor fietsenbergplaats. In 1951 kwam nog een nieuwe, belangrijke uitbreiding aan de kant van deze straat, doordat het perceel Lange Wijngaardstraat 14, toebehorend aan de Joodse gemeente, werd aangekocht en in gebruik genomen voor de Verkeers politie. Zo is het Politiebureau in de Smedestraat langzamer hand een oppervlakte gaan beslaan, welke vermoedelijk enigszins overeenkomt met de bezittingen van de families Van Schoten en Van Schagen, de aanzienlijke bewoners van de grote huizinge aldaar in het midden van de 16de eeuw. G. H. Kurtz Haerlem^igei' PerCed' Kruisstraat 51, zie mijn artikel in Jaarboek Vereniging (2) Transportregister (gemeente-archief Haarlem) F 377, fol. 215. d' J',Enschedé- Inventaris van het archief der stad Haarlem, II, nr. 1186. (4) Resolutién Vroedschap van Haarlem, 7 september 1604, 22 en 31 au gustus, 30 oktober 1606. (5) Johan E. Elias. De vroedschap van Amsterdam, I, 414.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 60