62 Cornelis, kochten niet alleen „De Zon" en „De Zeven Ster ren", twee „nieuwe en weldoortimmerde huizen" tussen de twee bruggen, maar ook de terreinen aan de Nieuwe Gracht, waarschijnlijk voor geldbelegging. Deze laatste hadden zij voor 3.345,— afgemijnd. Cornelis, de jongste van de twee, werd 28 november 1672 te Haarlem geboren. Terwijl zijn oudere broer Willem voor de handel werd opgeleid, ging Cornelis studeren; 9 september 1691 werd hij als student in de rechten te Leiden ingeschreven en promoveerde er tot doctoi in de beide rechten. Na enige tijd de rechtsgeleerde praktijk te hebben uitgeoefend, ging ook hij in de handel. Hij vertrok naar Koningsbergen 55, om er een handelshuis te vestigen, dat hij tot grote bloei bracht. Ook als dichter heeft hij zich een zekere naam verworven. Hij schreef enkele toneel spelen o.a. Papinianus of Regts-Geleerde Heldenmoed, dat in 1723 te Koningsbergen in druk verscheen 56. Benoemd tot universeel erfgenaam van zijn overleden broer Willem (testa ment 23 oktober 1702), gaf hij begin 1732 Arent van Dalen volmacht, de erven aan de Nieuwe Gracht te verkopen. Een derde gedeelte kwam in handen van mevr. de wed. Jan Dingeman. De resterende 2/3 werden eigendom van vrouwe Anna Maria Muilman, weduwe van wijlen mr. Gualtherus de Raet, die de percelen op 8 april van dat jaar aanvaardde. Als dochter van Wigbold Muilman, postmeester van het Antwerps postcomptoir, tevens regent van het burgerweeshuis, en Aletta Coninck, was zij 17 juni 1687 te Amsterdam ge boren. Opgegroeid in het ouderlijk huis aan de Herengracht „daer de twee arrions op twee dolphijnen op de gevel staen", trad zij 25 oktober 1711 in het huwelijk met mr. Gualtherus de Raet. Deze stamde uit een zeer aanzienlijke Haarlemse familie. Zijn vader, mr. Arent de Raet, was lid van de vroed schap en in 1714 en 1718 burgemeester der stad. Zijn moeder heette Agneta Broers. Daags na zijn geboorte, 17 oktober 1684, werd hij in de Grote Kerk gedoopt. Hij overleed 16 april 1727, slechts 43 jaren oud. Tijdens zijn korte leven was hij schepen, baljuw, houtvester en stadhouder van de lenen van Brede- rode 57.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 64