63 Reeds vrij spoedig na de aankoop zal mevr. de Raet- Muilman aan een architect, wiens naam we helaas niet ken nen, opdracht hebben gegeven plannen te ontwerpen voor de bouw van een dubbel woonhuis. In het register der ver pondingen vindt men aangetekend: ,,Affgetrocken volgens requeste en appointementen van dato den 2 nov. 1734 voor thuys van mevrouw de Raet 15 15" 58, waaruit we mogen besluiten, dat de bouw eind 1734 was voltooid. In 1739 luidde de aanslag: „Aff voort affgebrooke Paekhuys en Erff, daer mevr. de Raet een nieuw woonhuys en stal opgeset heeft 15 15. Aenslagh gestelt op 68 15" 59. Het huis van mevr. Dingeman dateert van ongeveer de zelfde tijd. Beide percelen waren door een gang met een poort van elkaar gescheiden. Bijna 20 jaar lang woonde vrouwe Anna Maria Muilman in het huis aan de gracht. Krachtens testament van 14 juni 1746 had zij o.a. paarden, rijtuigen en de vrije bewoning van het huis vermaakt aan haar zuster Henriette, op voorwaarde ,,dat deze het op haar kosten be hoorlijk zal onderhouden en repareren en de verponding en andere lasten zal betalen. Mocht zij komen te overlijden of het op die voorwaarden niet langer willen bewonen, dan mag haar zoon mr. Arent de Raet het tegen taxatie overne men" 60. Blijkbaar is Henriette op deze voorwaarden niet ingegaan. Zij stierf 25 mei 1765 en in 1754 vinden we mr. Arent de Raet en zijn echtgenote Anthonette van Schuylenburch als be woners vermeld. Arent de Raet aanschouwde 8 juli 1714 te Amsterdam het levenslicht. Na zijn huwelijk, in 1736 te Delft gesloten, vestigde hij zich aanvankelijk als advocaat in de Jansstraat te Haarlem. Spoedig daarna werd hij vroed schapslid, burgemeester te Haarlem en hoogheemraad van Rhijnland. Zoals gemeld, volgde in 1754 de verhuizing naar de Nieuwe Gracht. Deze riante woning heeft het gezin echter niet veel geluk gebracht. 27 januari 1761 stierf Anthonette van Schuylenburch. Op 52-jarige leeftijd hertrouwde Arent de Raet met de veel jongere Johanna Susanna Sellius. Zij was nauwelijks 35 jaar. Kort daarna werd het huis opnieuw in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 65