64 rouw gedompeld, toen haar echtgenoot 24 oktober 1771 na een kortstondige ziekte overleed. Burgemeester de Raet behoorde tot de rijkste ingezetenen der stad. Niet alleen had hij enige jaren voor zijn dood het aangrenzende huis van mevr. Dingeman gekocht, maar ook bezat hij verscheidene hofsteden, huizen en landerijen in de omgeving van Haarlem. Bij testamentaire beschikking van 12 juni 1771 had De Raet mr. Jan Hendrik van Dam, oud secretaris, en mr. Remees Floris van Zanen, burgemeester en raad der stad, tot voogden over zijn minderjarige kinderen aangesteld. Tevens waren zij gemachtigd om „in overleg met zijn huysvrouw, met wie hij in gemeenschap van goederen getrouwd was, het zij publicq of uyt de hand te verkopen en aan de kopers wel en wettig te cederen en op te dragen alles, zonder daartoe eenige de minste authorisatie, qualificatie of approbatie van de Edelachtbare Heeren schepenen dezer stad of eenig ander Gerecht noodig te hebben". Zo werd, na gemeenschappelijk overleg, 4 februari 1772 het woonhuis van mevr. De Raet voor ƒ39.000,verkocht, de hoogste prijs, die ooit voor dit perceel is gemaakt. De nieuwe eigenaar, mr. Francois Benjamin Fagel, enige zoon van mr. Francois Fagel en Hester de Koker, was Haar lemmer van geboorte (26 mei 1713). In 1731 treffen we hem aan als student in de rechten te Leiden, waar hij na verdedi ging van een dissertatie „De inofficioso testamento", de 26ste maart 1736 de meesterstitel behaalde. Evenals zijn vader heeft ook de zoon vele ambten bekleed. Hij was kanunnik van St.-Jan te Utrecht, resigneert 1748 en verkoopt deze prae- bende voor ƒ7.500,aan Jacob van Dam, heer van Isselt en Pylsweerd. In hetzelfde jaar volgt zijn benoeming tot raad in de vroedschap te Haarlem; driejaren lang is hij schepen en van 17561761 burgemeester. Daarna baljuw en stad houder van de lenen van Brederode en meesterknaap van het Jachtgericht 61.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 66