65 Langzamerhand was de gracht volgebouwd en het waren niet de eersten de besten, die zich daar kwamen vestigen. De naaste buur, Willem Kops, een aanzienlijk koopman en fabri kant, was tevens voorstander van wetenschap en kunst en beoefenaar der Nederlandse letteren. Als dichter onder scheidde hij zich niet van de talrijke verzenmakers van zijn tijd. Meer bekend is Kops' geschiedkundige arbeid. Waar schijnlijk danken we aan hem een levensbeschrijving van Pieter Langendijk, met wie hij zeer bevriend was 62. Rechts van de tuin, in een der zg. „zijhuizen" woonde Pieter Merkman. Opgeleid voor de handel en het fabriekswezen, zette hij na de dood van zijn vader, met nog twee andere broers, diens lintweverij voort. En hoewel hij aan zijn zaken de vereiste zorg besteedde, ging toch zijn voorliefde een geheel andere richting uit. Op geregelde tijden kwamen in zijn woning dichters en letterkundigen bijeen, onder wie ds. Alberti, later hoogleraar te Leiden, Westerbaan, Kops, de dichters Elisa beth Koolaart-Hoofman, zuster van Gornelis Hoofman, die met zijn broer Willem in 1701 de terreinen aan de Nieuwe Gracht had gekocht, en Mattheus van Leeuwaarden de voor- naamsten waren. Het schijnt een gemoedelijk-vrolijke en geestige kring geweest te zijn. De gastheer zelf, hoezeer als dichter en prozaschrijver door zijn tijdgenoten gevierd, is alleen maar een Haarlemse beroemdheid geweest; veel verder strekte zich zijn naam niet uit. Eén verdienste heeft hij zeker, nl. dat hij in een tijd van verfransing en verbastering van taal en zeden, de rechten van zijn moedertaal heeft gehandhaafd.63 Viermaal is Pieter Merkman gehuwd geweest; de vierde echtgenote, Isabella van Leeuwaerden, was medestichteres van het remonstrantse hofje in de Ursulasteeg te Haarlem. Na onze kennismaking met de naaste buren, keren we tot Fagel terug. Deze huwde 11 mei 1737 met Susanna Baart (17071780), dochter van Cornelis Baart en Cornelia van Vredenburgh. Uit dit huwelijk werd een zoon geboren, die de namen van zijn vader droeg. Hij stierf echter op jeugdige leeftijd. Mr. Francois Benjamin Fagel is 71 jaar geworden. Hij overleed 27 augustus 1784.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 67