66 Voor de derde maal ging het huis in andere handen over, toen het op de veiling van 18 december 1784 voor ƒ16.000, werd verkocht. Tot nu toe hadden er burgemeesters gewoond. Maar hun opvolger, Laurens Brandligt, stamde uit een geheel ander milieu; hij had zeemansbloed in de aderen. Als Amster dammer was hij zijn carrière als beurtschipper op Rouaan, Bremen en Hamburg begonnen. In deze betrekking had hij volop gelegenheid de gronden en stromen nauwkeurig te be studeren. Later werd hij kapitein in de vaart op Suriname, waarna hij met zijn zoon Coenraad onder de firma Laurens Brandligt en Zoon een rederskantoor oprichtte 64. De resul taten van zijn studie heeft hij vooral neergelegd in het werkje: „Scylla en Charybdis, behelzende een project ter verbetering der zeegaten en het vaarwater van Texel en aanwinning van eenige duizend morgen land. Alle rechtgeaarde vaderlanders tot een onpartijdig onderzoek voorgelegd door Lourens Brandligt. Amsterdam 1780". Zo groot was de belangstelling, dat men de 20ste april 1781 tot de Staten van Holland een verzoek richtte, dit plan ernstig te bezien en zo mogelijk tot uitvoer te brengen. Volgens deskundigen is hier de eerste grondslag gelegd voor de latere zo belangrijke maritieme werken aan het Nieuwe Diep. Brandligt overleed te Haarlem 30 september 1803. Zijn stoffelijk overschot werd naar Amsterdam overgebracht 65. Waarom Lourens Brandligt slechts vier jaar het huis aan de Nieuwe Gracht bewoonde, heeft hij nergens medegedeeld. Maar het feit, dat hij 3 mei 1788 het perceel voor/28.000, aan Adriaan Boesses in eigendom overdroeg, wijst toch wel in een bepaalde richting. Adriaan Boesses, zoon van Vincent Boesses en Susanna Elisabeth van Lith de Jeude, werd 6 november 1742 te Tiel geboren. Op 17-jarige leeftijd vertrok hij naar Indië, waar hij zich bijzonder onderscheidde en hoge posten bekleedde. Na de dood van zijn eerste vrouw, huwde hij in 1781 te Batavia met Anna Sibilla Haselkamp, weduwe van Carel Frederik Serevin, uit Negapatnam afkomstig. Zes jaar later keerde het gezin naar Holland terug en vestigde zich in Haarlem. Door

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 68