68 De nieuwe eigenaar stamde uit een adellijk geslacht, uit Zutphen afkomstig. Hij was één van de tien kinderen van mr. Jan van Styrum en Anna Maria Visscher. Vijf van zijn zusjes waren op jeugdige leeftijd gestorven. Bij de dood van zijn vader, 15 september 1774, bestond het gezin nog uit drie jongens en 2 meisjes, van wie Jan op één na de oudste was. 4 december 1785 trad hij in het huwelijk met Joanna Anna van Vollenhoven, dochter van Jan van Vollenhoven en Helena Hodshon. Zij was toen 18 jaar, haar man 10 jaar ouder. Uit dit huwelijk werden vier kinderen geboren: Floris, Louis, Marie en Gornelie. Ook zijn leven heeft zich niet door bij zondere daden gekenmerkt, zodat we met de opsomming van zijn titels kunnen volstaan. Mr. Jan baron van Styrum was schepen van Haarlem, baljuw van Brederode en lid van het wetgevend Lichaam. In 1807 volgde zijn benoeming tot landdrost van Amstelland en prefect van Nantes (1810). Vervolgens was hij groot thesaurier van de koninklijke Orde van Holland en lid van het legioen van Eer. Hij overleed 16 juni 1824 in de ouderdom van 67 jaar. Vrouwe Joanna Anna van Vollenhoven heeft na de dood van haar man nog 22 jaar aan de Nieuwe Gracht gewoond. Op 7 december 1846 was zij in dit grote huis een zaam gestorven. Haar kinderen, allen getrouwd en rijk ge huisvest, besloten na gehouden familieraad, het grachtenhuis te verkopen. Na verscheidene pogingen werd eindelijk 17 december 1851 voor notaris mr. P. Mabé jr. de akte verleden, waarbij „een dubbeld huis en erve met tuin, staande en ge legen aan de Nieuwe Gracht en stalling en koetshuis daar achter" voor 10.000,— aan Adolf Stanislaus Schultze in eigendom overging. Deze Adolf, gepensioneerd majoor intendant van het Oost- Indisch leger, was met zijn vrouw Maria Reeder uit Den Haag naar Haarlem gekomen en had zich 26 augustus van dat jaar op Wagenweg no. 12 gevestigd. Schultze is slechts eigenaar en geen bewoner van het grachtenhuis geweest. Alles wijst er op, dat de koop alleen voor geldbelegging was gesloten. Zo verhuurde hij 1 mei 1854 dit perceel aan Jacob

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 70