69 Avis Cornelisz., fabrikant te Westzaan, voor ƒ1.000,— per jaar. Tevens was in het contract vastgelegd, dat de huur pas op 30 april 1859 zou eindigen, met een opzeggingstermijn van minstens 6 maanden. Jacob Avis was in de Zaanstreek een geziene figuur. Na zijn huwelijk met Antje de Jong bruid en bruidegom waren de twintig nauwelijks gepasseerd koopt hij met zijn broer Cornelis en zijn zwager Pieter Peereboom de blauwsel- fabriek „de Blauwe Hengst", welke sinds 1825 aan hun vader toebehoorde. Deze „koop" voor ƒ20.000,— omvatte de molen „de Blauwe Hengst", de aangebouwde lakmoesfabriek, stoommachine, pakhuizen, droogschuren, drie woonhuizen en de achtergelegen polder, groot 6.47.78 ha. Mede aan zijn initiatief dankten de Zaankanters het tot- stand-komen van de rijweg vanaf de Koog over Westzaan, dwars door de weilanden en Assendelft, naar Assumburg en Beverwijk. Samen met zijn broer exploiteert hij een stoom- bootdienst tussen Amsterdam en Den Helder. De boot voer langs Westzaan, via de Nauernase vaart naar Alkmaar en vervolgens naar het noorden. In 1855 zijn er al twee stoom boten in de vaart: „de Zaanstroom I en II". Tien jaar later ook nog een derde „de Dolphijn". Dat deze boten „schepen van bijleg" waren is niet waarschijnlijk. Behalve zijn woning te Westzaan, bezat hij ook de buitenplaats Wijckeroog, aan de weg Haarlem-Schoten-Beverwijk, met uitzicht op het IJ 66. Daarnaast had ook Haarlem zijn belangstelling. Zoals wij zagen, huurde Avis 1 mei 1854 het huis aan de Nieuwe Gracht. Twee weken later werden zijn vrouw met zes kinderen, variërend tussen de vier en veertien jaar, en twee dienstboden ingeschreven als inwoners der stad. Als lid van de gemeente raad van Westzaan kon Avis zelf Haarlem moeilijk tot domi cilie kiezen. Hij overleed 28 januari 1868 in zijn woning te Westzaan, daar waar nu de Noorderschool staat. Jacob Avis bereikte een leeftijd van 56 jaar. 17 november 1858 verscheen in de „Woensdagsche Haar- lemsche Courant" een advertentie, dat de makelaars J. van der Vlugt, J. van Westerkappel en N. Waalewijn (als last-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 71